Тази година за наградите са кандидатствали точно 199 проекта, от които са били номинирани по 5 във всяка от петте категории. Церемонията по връчването се състоя в голямата зала на най-големия конгресен център в Брюксел (The Square) и беше много бляскава. Единственият номиниран проект с българско участие беше в категорията „изгражданe на градове, устойчиви на климатичните промени“. Там той не спечели, но затова пък получи наградата на публиката (People’s Choice Award), събирайки най-много точки от гласувалите 254 хиляди (!!!!) европейци. Проектът се нарича CityWalk, съвместен е между 8 държави (Австрия, България, Хърватска, Чехия, Словакия, Словения и Румъния, като българският регион в случая е Североизточен, а конкретен партньор от наша страна е община Варна.
Идеята на CityWalk е да направи градовете по-приятни и подканващи за ходене пеша (и, въпреки заглавието, за каране на колела), на английски думата е walkable, което пък води до по-чист въздух, добавена социална стойност и по-добра физическа форма на гражданите. Модерно презентиран (една от снимките, представящи проекта, беше заснета с участниците от различните държави, които пресичат улица по пешеходна пътека – точно както онази прочута снимка на четиримата от "Бийтълс" на Аби Роуд, реализиран от млади хора (водеща държава тук е Унгария), много присъстващ в социалните мрежи, неслучайно именно този проект бе предпочетен от публиката. Финансиран е по програмата Interreg TN-Danube със средства от Европейския фонд за регионално развитие с 1 895 151 евро, той е стартирал през 2016 и е приключен преди 3 месеца.
Иначе петте отличени проекти в отделните категории са изключително впечатляващи. Два от тях са дело само на една държава - единият е полски, нарича се Good Support и събира (чрез специално разработено приложение и много обучения) самотни възрастни хора или хора с увреждания и такива, които искат да са им от помощ, дали под формата на разходка, рехабилитация или общуване; другият проект, реализиран от една държава идва от Великобритания, нарича се CobBauge и съчетава древния метод на строеж на жилища от кал и слама, но претворен с най-съвременните достижения, които се трансферират като знание и в съседна Франция.
Останалите проекти са плод на съвместните усилия на няколко от старите държави-членки като Белгия, Холандия, Германия, Франция, Люксембург и са свързани с изграждане на клетки за захранване със зелена енергия по границите на споменатите държави, или с намаляване на разходите на домакинствата в по-бедните райони чрез изпращане на специалисти, които помагат на място за по-голяма ефективност. Тази година на Regio Stars имаше и една отделна категория (тема на годината) за иновативен проект в сферата на здравеопазването. Тук беспорен победител стана белгийският иновативен хъб Orsi Academy с 24 най-модерни оборудвани лаборатории за роботизирана и максимално неинвазивна хирургия, в които непрестанно текат обучения на лекати от целия Европейски съюз. Това е и проектът с най-високо финансиране от европейските фондове (близо 5 милиона евро).
Наградите във всяка от категориите (освен в тази на публиката) се определяше от отделно тричленно жури, съставено от професори от престижни европейски университети. За съжаление, и тази година сред тях нямаше представител на българските академични среди.
Продължава седмицата, в която анализатори във "Форум" правят равносметка на 2024-та и споделят очакванията си за 2025 година. Арман Бабикян, пиар експерт и Георги Проданов, политолог днес коментираха какво се случва в момента и какви биха били последствията при възможните изходи от продължаващите преговори за редовно..
Заради неефективност на нощния градски транспорт в София Карлос Контрера е предложил съкращаване на линии още през март 2024 година, съобщи пред БНР самият той. Контрера е общински съветник трети мандат и е зам.-председател на Комисията по транспорт в СОС. В доклад (с Ваня Григорова) той се предлага да бъдат спрени две от линиите на нощния..
Ако трябва да търсим в американската съвременна политика два персонажа, които са диаметрално противоположни - това са Джими Картър и Доналд Тръмп, който след около седмица ще влезе в Овалния кабинет. Това заяви журналистът Енчо Господинов в ефира на Радио София. Той разказа, че е бил 27-годишен репортер, когато Джими Картър полага клетва като 39-ия..
Началото на годината традиционно е време за анализи и прогнози. Обръщаме поглед към пазара на труда. Какъв беше той през 2024-та и какви са прогнозите за 2025-а? Обявите за работа, заетостта, цената на труда - търсенето и предлагането в различните сектори, как технологиите оформят и влияят на начина, по който работят и се развиват компаниите...
Стремежът към поевтиняване е общ знаменател за много хранителни стоки и продукти , които през последните месеци и години видимо са влошили качеството си. Това обикновено става там, където технологиите позволяват използването на евтини заместители . Това коментира пред БНР-Радио София Богомил Николов от Асоциацията на активните..
Дали ще бъдат спрени две от линиите на нощния градски транспорт - N3 и N4, а другите две - N1 и N2 ще обслужват пътници само в петък и събота, ще реши Столичният общински съвет на следващото си заседание (16 януари), ако предложението в доклада на Ваня Григорова и на Карлос Контрера бъде прието. Противници на "орязването" на нощните..
“Лицата на нощна София“ - така е озаглавена предстоящата изложба, за която разказа в предаването “Радиокафе“ музикалният журналист и фотограф Иваничка Кючукова. “Лицата на София и на музиката са важно нещо за мен, но те са важни и за самия град“, отбелязва тя и допълва, че в нейното ежедневие често среща различните лица на София - публиката и..