С 4 бюлетини ще се гласува на някои места в област София-град. Освен за кмет на Столичната община, както и за районен такъв, някои от гласоподавателите ще избират и кмет на кметство. Избират и общински съветници, които да влязат в състава на новия Столичен общински съвет.
И на сегашните местни избори - най-дългите бюлетини са в столицата. Освен за кмет на общината, може да се гласува за кмет на района, кмет на кметство и за общински съветници. Но как се процедира, ако гласоподавателят не желае да упражни някой от четирите вида вот.
Избирателят може да реши да гласува с една от бюлетините или с всичките. В случай, че не желае да гласува с определена бюлетина, трябва да заяви това пред секционната комисия и да каже кои бюлетини да му бъдат предоставени. Пред него член на секционната избирателна комисия, след като откъсне от кочана бюлетината така, както е предвидено, поставя първия печат на гърба на бюлетината и предава бюлетината или бюлетините на избирателя, който влиза в кабината за гласуване.
За да бъде отчетен като действителен неговият глас, трябва да гласува с номера в квадратчето пред партията, коалиция, местната коалиция или независимия кандидат в бюлетината за общински съветници или в квадратите с номерата пред имената на кандидатите за кметове на община, район или кмет на кметство, със знак X или V, изписан с химикал, пишещ със син цвят.
Ако желае да даде преференциален вот за някой от кандидатите за кандидатска листа на партия, коалиция, местна коалиция, може и това да направи, като отбележи със знак X или V, изписан с химикал, пишещ със син цвят в кръгчето с трицифрения номер на съответния кандидат, като с последните изменения, номерата започват от 101 и са на брой толкова, колкото са мандатите в съответния общински съвет”, обяснява говорителят на Централната избирателна комисия Александър Андреев.
Преференцията обаче е валидна само в случая, когато избирателят е отбелязал преди това партията или местната коалиция, която е издигнала кандидата. След това сгъва бюлетината или бюлетините, както е указано, посочи говорителят на ЦИК Александър Андреев.
Тези граждани, които са с придружител също гласуват, но в присъствието на придружителя, което се отбелязва като забележка в изборния протокол.
Изборният ден трябва да приключи в 20.00 ч. Ако пред изборното помещение има граждани, които чакат да гласуват, те ще бъдат допуснати, но изборният ден не може да бъде удължен след 21.00 ч. "Нашият съвет е избирателите да не чакат последния момент да гласуват, а по-рано през деня да упражнят своя вот", коментира Андреев.
Броят на избирателите, съгласно предварителните списъци, тъй като там ще има промяна доколкото, получихме от ГД “ГРАО”, броят на избирателите е 6 227 901 души. Броят на избирателите, включени в част втора е 770. Общият брой на кандидатите е 36 251, като брой кандидати за общински съветници 29 493, брой кандидати за кметове на общини - 1254 и брой кандидати за кметове на кметства 5041, брой кандидати за райони - 463 и брой на кандидати в кметства, само с един кандидат - 392. Общини, в които има само един кмет на община са 5, уточни говорителят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Александър Андреев.
Чуйте повече в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..