Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България ще участва в Конкурса за песен на Евровизия 2020 в Ротердам

Българската песен ще бъде избрана на 25 ноември

След едногодишно отсъствие, България отново ще има свой представител в конкурса за песен на Евровизия. Това стана възможно, след като Българската национална телевизия постигна споразумение за публично-частно партньорство за финансиране на участието. 

65-ото издание на престижния музикален конкурс ще се проведе в холандския град Ротердам, домакинството идва след победата на Нидерландия от тази година. Българският представител ще бъде обявен на 25 ноември от БНТ и нейните партньори в проекта. В нашето участие на "Евровизия" ще се включат продуцентски компании от България и Великобритания. 

Страната ни се присъедини към конкурса чак на 50-то му издание през 2005 с представител група "Каффе" и така до 2013 г. следват участията на Мариана Попова с Азис, Елица Тодорова и Стоян Янкулов (които единствени достигат до финала), Дийп Зоун Проджект с Йоана Драгнева и DJ Балтазар, Красимир Аврамов, Миро, Поли Генова, Софи Маринова и отново Елица и Стунджи.

От 2013 до 2016 г. България се отказва от участие в песенния конкурс по финансови причини, а и заради постоянния неуспех. Преминава се към друг подход към избиране на наш представител, не с вътрешна селекция, излъчвана в ефир, при която зрителите гласуват с СМС, а от комисия на БНТ без концертни изпълнения пред публика.

От 2016 до 2018 г. се залага на продуцентската компания "Symphonix", зад която стоят авторите Борислав Миланов и Йоаким Бо-Першон. Именно те пишат и песните, с които се представят Сърбия, Северна Македония, Австрия, Малта и Азербайджан през последните 5 години, нерядко отливащи гласове от зрителския вот за нашите песни, а България бележи успех, като достига до финала през 2016 г. с Поли Генова, 2017 г. с Кристиан Костов и група "Equinox" през 2018 г. Най-големият успех за България е второто място на Кристиян Костов

Тази година с преструктурирането на участието на страната ни в този конкурс, фокусът ще падне върху осигуряването на дългосрочно развитие на изпълнителите след изявата им на конкурса и предоставяне на международна платформа за развитие на творческите индустрии в България, това се посочва в позиция на националната телевизия. 

Надеждите на продуцентите са, че с новия подход, ще се намери дългосрочен механизъм за гарантиране на бъдещето на българското участие в конкурса. Така, той ще се превърне във възможност за популяризиране на България в Европа и в цял свят в положителен контекст.

Конкурсът за песен на Евровизия се организира от 1956 г. в сътрудничество между обществените радио и телевизионни компании в Европа. В началото участват едва 7 държави, като през годините нарастват до 43 едновременно, а общо са участвали 52 страни.

Всяка година шоуто се излъчва от над 50 телевизии в Европа, САЩ, Австралия, Китай, Казахстан, Израел и други, като събира аудитория от над 500 милиона зрители. Това го прави най-голямото телевизионно събитие в света, извън спорта. През 2019 г. известната стрийминг платформа "Нетфликс" купи правата за излъчване на конкурса в САЩ. През 2020 г. двата полуфинала в Ротердам ще се състоят на 12 и 14 май, а финалът на 16 май. Всички конкурсни вечери ще бъдат излъчвани на живо по БНТ. 

Кой ще бъде българският участник догодина ще стане ясно на 25 ноември.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55

Всичко започна като мечта, като илюзорен проект

Първата българска лига по електронни спортове или видеоигри се завръща със своя четвърти сезон – повече от основателя Иван Кинчев. Финалите на националната училищна е-спорт лига започват днес, след което ще станат ясни новите училищни е-спорт шампиони на България: "Това е моментът, който всички чакат - това е кулминацията, с 4 отбора, за тях е..

публикувано на 29.06.24 в 11:49