В галерия "Академия", от 18.00 ч. ще бъде открита фотографската изложба на студенти и преподаватели от различни специалности на Националната художествена академия. Представени са двадесет автора с четиридесет фотографии, като това са както преподаватели от различни специалности в НХА, така и преподавателите и студентите от магистърска програма "Фотография". Някои от участниците са Венелин Шурелов, Георги Янков, Генади Гатев, Десислава Христова, Иван Кюранов и Йоана Ангелова. Куратори са Свилен Стефанов и Мирослав Богданов.
В Изложбен център "Шипка" 6, галерия "Сан Стефано", от 11.00 ч. започва Осмо международно триенале на графичните изкуства. Организатор е Съюзът на българските художници. Форумът събира над 300 участници от 36 страни. Международното триенале на графиката е форум за графично изкуство, който се провежда от 1995 г. и отразява развитието на художествената графика в България и по света. Осмото издание обхваща серия от изложби и събития, ориентирани едновременно към специализираната и към широката публика и предлагащи богата и разнообразна програма.Триеналето е утвърдено като един от най-авторитетните международни форуми в страната, който надхвърля традиционната идея за класическа печатна графика и дава възможност на художниците да представят свои дигитални графики и графични инсталации. Национално жури селектира най-добрите творби от над 300 автори, чиито графики формират престижната колекция, изложена в пространствата на "Шипка 6", а международно жури за наградите определя носителите на призовете. Основната изложба е разположена в реконструираната зала на първия етаж в галерията на "Шипка" 6 и ще бъде първата в реновираното пространство.
ПРАЗНИККОНКУРС
Българската национална телевизия ще бъде обяви българския изпълнител на 65-ия международен песенен конкурс "Евровизия" 2020. "Евровизия" се организира ежегодно от 1956 г. в сътрудничество между обществените радио и телевизионни компании в Европа. Домакин на шоуто обикновено е страната, чиято песен е спечелила първо място предходната година. Конкурсът се излъчва от над 50 телевизии в Европа, САЩ, Австралия, Китай и други, като събира аудитория от над 200 милиона зрители. През 2020 г. "Евровизия" ще се състои в холандския град Ротердам на 12, 14 и 16 май.
КОНЦЕРТ
Национален дворец на културата, в зала 1, от 20.00 ч. започва концертът "Между два свята" на цигуларя Марио Хосен и пианиста Адриан Йотикер. По време на концерта двамата ще се изправят един срещу друг на дуел с произведенията на Николо Паганини. За първи път гостите ще чуят произведения в автентична версия на живо за първи път след тяхното оригинално изпълнение през XIX век.
АКАДЕМИЯ
В Националния дворец на културата ще се проведе академия за актьори с интерес към кино, реклами и телевизия - Screen Acting Academy. В академията ще могат да участват всички с професионален опит, както и такива с интерес към актьорската професия, тийнейджъри и възрастни до 35 години. Академията ще открие актьорът Димитър Маринов, който от години живее и работи в Америка, а в началото на 2019 г. участва на 91-ите филмови награди "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука на САЩ като част от екипа на филма "Зелената книга", отличен в категорията за най-добър филм.
ЗАД КУЛИСИТЕ
Народен театър "Иван Вазов" организира специална туристическа разходка "Зад завесата" в сградата на театъра. Гидове на обиколката ще бъдат завеждащият архива и музея на Народния театър Мария Даиева и актрисата Гергана Змийчарова. Посетителите ще имат шанса да видят сцените, механизацията, красивите фоайета, ателиетата, където се изработват декори, част от реквизита за спектакли, да надникнат в гримьорните, където актьорите се подготвят за представления, както и в гардероба, където се съхраняват костюми от актуални и минали представления. Това ще бъде съчетано с разказ за миналото и настоящето на театъра, който има 250 щатни и гостуващи актьори, и почти толкова технически и административен екип.
Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..
Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..
Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..
Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..