У нас няма точна статистика за хората, които страдат от най-честите заболяванията на ретината - възрастово-обусловена дегенерация на макулата и диабетен макулен едем. При един рутинен преглед те могат да бъдат хванати навреме и да се предотврати най-сериозното усложнение - загуба на зрението. Това е и целта на кампания, обобщи пред Радио София един от участниците в събитието - доц. д-р Марин Атанасов, председател на Българското дружество по офталмология:
„Заболяванията на ретината са може би втората най-честа причина за необратима слепота в цял свят. Ранното откриване на тези заболявания е от изключителна важност за доброто им повлияване. Вече имаме методи да повлияем най-често срещаните заболявания на ретината, но е необходимо самите пациенти да бъдат добре информирани, за да потърсят навреме специализирана помощ и навременна профилактика“.
Специалистът обясни, че и двете заболявания може да протекат скрито. Една трета от пациентите с диабет развиват диабетна ретинопатия, като една трета от тях развиват загуба на зрение. Затова всеки пациент с диабет трябва поне веднъж годишно да бъде прегледан от офталмолог.
„За съжаление в много случаи, когато настъпят промени в зрението – когато пациентът започне да се оплаква от намалено или липсващо зрение, вече са настъпили късните усложнения, които не винаги са обратими“.
Приблизително 11% от пациентите с диабет са заболели от диабетен макулен едем, а разпространението се увеличава с продължителността на диабета. За съжаление заболяването засяга и много млади хора, дори и тийнейджъри. В рамките на кампанията „Зрението е всичко. Прегледай се!“ в началото на следващата година ще се проведат и безплатни прегледи в редица болници.
(На снимката: Елена Цонева, "Портал на пациента"; доц. Марин Атанасов, БДО; проф. Ива Петкова, МЗ и д-р Петя Стратиева, сдружение "Ретина- България")
Още за кампанията и лечението на заболяванията на ретината - чуйте в разговора с доц. д-р Марин Атанасов!
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..