Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Накъде в София

БАЛЕТ

Отличеният с "Кристална лира" балет "Дон Кихот" от Лудвиг Минкус е сред най-вълнуващите акценти на Новогодишния музикален фестивал в НДК. Спектакълът ще се играе за първи път на сцената на Зала 1 от 19.00 часа.

"Дон Кихот" е създаден в духа на голямата балетна традиция и в същото време актуален на епохата ни, той е сред върховите постижения на класическия танц. Световноизвестният балетен артист и хореограф Аршак Галумян поставя балета "Дон Кихот" на Старозагорската опера по оригинален начин, като обогатява визуалното възприятие с театрални, дори кинематографични изразни средства, разказват организаторите.

Примабалерината на Щатсбалет-Берлин и Мариинския театър, Санкт Петербург, Яна Саленко и премиер солистът на Щатсбалет-Берлин Мариан Валтер, ще се превъплатят в ролите на Китри и Базил. Художник на декора и костюмите е италианецът Салваторе Русо. В спектакъла участва и цялата многонационална балетна трупа на Държавна опера-Стара Загора. Постиженията на младата трупа под ръководството на примабалерината и педагог Силвия Томова са високо оценени от професионалната критика и от зрителите у нас, разказват още организаторите.

КОНЦЕРТ
  • В Гьоте-институт България от 19:00 ч. ще започне III. Клавирен концерт: Der Wanderer "Сонатите на Шуберт" в изпълнение на Венета Нейнска (пиано).

Преди рецитала ще има кратка лекция. Входът е свободен!

  • Темпераментната актриса и певица Милица Гладнишка и талантливият композитор и пианист Ангел Заберски ще се впуснат във вихрено коледно музикално приключение с новия проект „Christmas in Action“. Атрактивна концертна програма, в която ще вземат участие някои от най-добрите родни джазмени, обединени във формацията „Ангел Заберски октет“.

Към вокалните изпълнения се присъединяват и талантливите млади певици от трио „Тринити“, както и атрактивните професионални танцьори от Dance Academy и Swingin Monkeys.
Програмата на концерта комбинира коледни песни, оперни арии и джаз стандарти в аранжименти на Ангел Заберски и Мишо Йосифов, и разбира се - хумор и добро настроение.

  • Камерен ансамбъл "Йоан Кукузел - Ангелогласният", с диригент Кристиан Попов ще изнесе Благотворителен Рождественски концерт за събиране на средства за възстановяването на храм

"Св. Прор. Илия" в с. Режанци, общ. Брезник!
Началото е от от 18:30 ч. в Криптата на Храм-Паметник "Свети Александър Невски".

ИЗЛОЖБА

Изложбата "Галерия на 6-те. 120 години от рождението на Дечко Узунов"  представлява своеобразен разказ за новооткрито художествено пространство през далечната 1927 г., с обща изложба от неговите създатели - Никола Танев, Борис Денев, Иван Лазаров, Иван Пенков, Сирак Скитник и Дечко Узунов.
Откриването ще се състои днес от 18.00 часа, съобщиха от Софийската градска художествена галерия.

В експозицията са включени творби на шестимата основатели от първата половина на ХХ век. Сред избраните произведения, които ще бъдат показани са "Портрет на Виолета Йонова" на Денев, "Падналия другар" на Лазаров, "На чешмата" на Пенков, "Пейзаж" на Скитник, "Карловски двор" на Танев, "Портрет на Иван Тутев" на Узунов и  други.

ДИСКУСИЯ

Какви са предизвикателствата пред Студентски град? Можем ли да ги решим? Кои от тях са в нашата юрисдикция? Колко време биха отнели?
В опит да отговорят на тези въпроси млади хора се събират от 19:00 до 22:00 часа за първа дискусия в Study Hub. Догодина- на 7 януали се предвижда следваща дискусия.

Темите- предизвикателства са обособени в пет сектора: Образование; Култура; Инфраструктура; Спорт; Иновации.

Лични ИСТОРИИ

Лигата на разказвачитекани на поредна обмяна на вдъхновяващи истории на тема Коледата невъзможна! Предвидени са награди на журито и публиката, както и… вечна слава и сърцата на гостите. Членове на вселенското жури: Васил Върбанов (Радио Тангра), Катя Атанасова (БНТ), Нинко Кирилов - писател, Радослав Парушев е рефер на журито. Началото е от 19:30 ч. Входът е свободен.

ЛЕКЦИЯ

В заседателната залана ИЕФЕМ-БАН (ул. Акад. Георги Бончев, бл. 6) по научния проект „Сънищата в българските словесни традиции“ проф. д.ф.н. Анатол Анчев ще изнесе лекция на тема: Съногаданията в гадателните книги в старобългарската литература и във вечните календари в българската възрожденска литература. „Народните книги” през Българското възраждане”. Началото е в 16 часа.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Владимир Тодоров

Владимир Тодоров: И у нас трябва да се въведат рестрикции за младите шофьори!

В доста европейски държави след като вземат книжка, младите водачи имат определени рестрикции. Сред тях е невъзможността първите 2 или три години да карат мощни автомобили, примерно до 90 конски сили. Това напомни пред БНР-Радио София Владимир Тодоров – председател на Българската асоциация на пострадали при катастрофи, във връзка с последния..

публикувано на 15.08.25 в 19:05
Данко Калапиш

Ще се наложи ли софийски деца да учат във фургон вместо в класна стая?!

Сто и седмо основно училище "Хан Крум" в столичния район "Лозенец" трябваше вече да разполага с предоставения още в края на учебната година общински имот - бивш клуб на БСП, който се намира в непосредствена близост. Месец преди началото на учебната година обаче, това още не е факт. Имотът е предоставен от Столичната община и кметът на..

публикувано на 15.08.25 в 17:37
С Борислав Чучков

Четиримата пианисти и не само

София съмър фест продължава с прекрасните емоции и с покани тип „ За всеки вкус по нещо“. Тази вечер ви очаква концерта „Четиримата пианисти“, събота и неделя ще бъдат запазени за младежката аудитория с фестивала „ „Моята София. Младите с каузи“, а иначе и в този и в следващия месец ще имате възможност да се насладите на комедията „Баща ми се..

публикувано на 15.08.25 в 17:33
Снимки: Община Самоков

Започна 6-дневна програма, с която Самоков отбелязва празника си

С богата шестдневна програма Самоков отбелязва своя празник.  Тържествените събития започнаха днес със света литургия, отслужена в митрополитския храм "Успение Богородично". След това беше осветен и раздаден курбан за здраве, съобщи пред БНР-Радио София кметът на общината Ангел Джоргов . Програмата продължава с турнир по мини футбол (до неделя)...

публикувано на 15.08.25 в 16:35
Павел Вълчев

Павел Вълчев: Цените в левове и в евро помагат, но и объркват хората

През юли агенция "Алфа Рисърч" проведе третото по ред проучване в рамките на цялостния мониторинг на обществените нагласи във връзка с присъединяването на страната ни към еврозоната (предишните бяха през април и май). "Някаква кардинална промяна на картината, но общо като динамика виждаме устойчив ръст на подкрепата към присъединяването на..

публикувано на 15.08.25 в 15:55

Военноисторическият музей кани деца и родители на "Мисия разузнавач"

Семейната игра "Мисия разузнавач", в която участниците тестват бързина, ловкост и способност за ориентация, ще се проведе на 16 август, от 11.00 ч. в Националния военноисторически музей (НВИМ), съобщават организаторите. "Участниците ще решават загадки, ще разберат кой е главнокомандващият в семейството и докато се забавляват, ще научат любопитни..

публикувано на 15.08.25 в 12:45
Двете режисьорки - Калина Димитрова и Алекса Траянова

Анимацията "Бабата" разказва на света за типичните балкански субекти

Типични персонажи, неподражаем хумор и здравословна доза балкански хаос. Така може да се опише късометражния анимационен филм “Бабата”. Режисьорките Калина Димитрова и Алекса Траянова ни отвеждат в свят, където се срещат три култови фигури - несломимата баба, модерната “кифла” и непобедимата администрация. “Не можем да си въобразим целия този..

публикувано на 15.08.25 в 10:25