Мирела Петкова - старши учител по география и икономика в столичното 19-о СУ „Елин Пелин“, представи България на 15-ата конференция на европейско-азиатската ASEF ClassNet15 на тема „Образование за устойчиво развитие (ESD) и изкуствен интелект AI: ролята и готовността на учителите” в Токио, Япония. Организацията е създадена през 1998 г. с цел насърчаване на сътрудничество между учители и ученици в средни училища в Европа и Азия.
За участие в конференцията Мирела Петкова е избрана между 1700 кандидати от 51 държави.
Идеята на форума е да събере и покаже добри практики, да поощри бъдещото сътрудничество между Европа и Азия в сферата на технологиите, образованието и устойчивото развитие според 17-те глобални цели на ЮНЕСКО, наред с развитието на социални умения за общуване, презентиране и работа в екип.
Друг акцент в програмата на конференцията е преподаването на STEM (наука, технологии, инженерство и математика) и изкуствен интелект в образованието.
В резултат от участието във форума на Мирела Петкова 19-о СУ „Елин Пелин“ е избрано с още 19 училища в света да има мини лаборатория - климатична станция, изградена на покрива на сградата, където да се наблюдават и анализират климатичните промени в световен мащаб.
Изкуственият интелект не може да замени учителя в образованието. Ние освен да даваме знания, трябва да изграждаме и умения у учениците - обясни пред Радио София преподавателят. И допълни, че колегиалните контакти и взаимоотношения, общи междупредметни и институционални проекти са били сред важните задачи и ползи на форума.
Чуйте разговора на Катя Василева с Мирела Петкова и директора на 19-о СУ „Елин Пелин“ Клара Арабаджиева за добавената стойност, която дава на училището и образованието у нас участието на български представител в тази международна конференция.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..