Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Накъде в София

ИЗЛОЖБИ

От 19.00 часа в галерия „Синтезис“ ще бъде открита авторската изложба „ВИК” на популярния фотограф Димитри Стефанов.

От 18.00 часа в Националния антропологичен музей, ще бъде открита изложбата „Кремиковският манастир Св. Вмчк. Георги Победоносец – известен, но и непознат“.

В галерия "Средец" ще бъде открита изложбата "Хлябът" на Атанас Качамаков (1889-1984). Експозицията представя 30 рисунки от цикъла "Нашият хляб насъщен" на автора, придружен от авторския текст "Български фестивал на майката земя". Творбите са визуализиран разказ за бита и труда на българските селяни от началото на XX век. Показват ритуалните етапи в процеса на създаването на хляба през различните годишни времена. Те са своеобразно продължение на романа "Добри", издаден за първи път през 1934 г. в САЩ, написан по разкази на Атанас Качамаков за детството в България. Атанас Качамаков е роден в Лясковец, но през 1924 г. напуска България и заминава за Париж, Франция, а през 1925 г. - за Ню Йорк, САЩ. През 1931 г. печели първа награда в голямата изложба в Ню Йорк за своята работа "Индианка с дете" (мрамор). От 1930 г. в Лос Анджелис е артистичен директор на киностудио.

КОНЦЕРТ

В зала "България" ще се проведе концерт на Националния филхармоничен хор и Националния филхармоничен оркестър под диригентството на полския диригент Антони Вит. Програмата на концерта включва произведения от полската класическа музика. Това са увертюра към операта "Халка" от Станислав Монюшко, "Станислав и Анна Освиенцимови" от Мечислав Карлович, "Крешани" от Войчех Килар и "Стабат Матер" от Карол Шимановски. 

КНИГИ

В литературен клуб "Перото" ще бъде премиерата на първия печатен брой на сп. "ShadowDance". Върху над 200 страници изданието за фантастика, култура и футурология представя разкази от български и чуждестранни писатели. Има статии в областта на литературата, киното, телевизията, музиката, комиксите, философията, социологията, технологиите. Фокусът е върху новото литературно течение киберпънк. 

ТЕАТЪР
От 19.00 ч. в Младежки театър „Николай Бинев“ ще започне пиесата “Аз, Фойербах” на Танкред Дорст. Участват Стефан Мавродиев, Ахмед Юмер, Живка Ганчева. В ролята на Фойербах се превъплъщава доайенът на Младежки театър „Николай Бинев“ –  Стефан Мавродиев. Пиесата разказва за актьор, който след 7 години пауза, се завръща на театралната сцена, за да се яви на кастинг за желана от него роля пред великия режисьор Летау. Господин Летау обаче закъснява, а Фойербах е посрещнат от неговия млад асистент.

В Малък градски театър “Зад канала” от 19.00 ч. започва постановката “Канкун“ на Жорди Галсеран. Режисьор е Бина Харалампиева, а участват актьорите Ирини Жамбонас, Филип Аврамов, Искра Донова, Ивайло Христов. “Канкун” е последната пиеса на Жорди Галсеран.

От 19.30 ч. завесите се вдигат в Сатиричен театър "Алеко Константинов" за пиесата “Глобална комедия”. Режисьор е Патрик Вершюрен. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Теодор Елмазов, Богдан Казанджиев, Росица Александрова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00