МУЗИКА
29-годишният руски пианист Лукас Генюшас ще изпълни едно от ранните произведения на Сергей Рахманинов в първия концерт на Симфоничния оркестър на БНР за 2020 година. На диригентския пулт в зала „България“ ще излезе Марк Кадин.
В програмата са Концерт №2 за пиано и оркестър от Рахманинов и Симфония „Манфред“ от Пьотр Илич Чайковски.
Началото е в 19:30 ч.
В програмата: Фр. Шопен – Концерт за пиано e-moll, творби на И.Я. Падеревски и Тадеуш Майерски.
Михал Древновски е лауреат на специалната награда на I Mеждународен конкурс за музикални личности „A. Taнсман“ в Лодз (1996), I награда на XIII конкурс за камерна музика „Гражина Бацевич“ в Лодз (1998), II награда на международния клавирен конкурс „M. Maсин“ в Санджемини (Италия, 2000), II награда на клавирния конкурс A.GI.MUS. (Рим, 2005).
Концертира като солист и камерен изпълнител в Полша, Италия, Франция, Швейцария, Белгия, България, Англия, Дания, Германия.
КНИГИ
Поводът за дългоочакваното ново издание на книгата “Из живота на мравките” на Иван Лазаров, е 130-годишнината от рождението бележития български скулптор, както и настоящата изложба “Мравките на Иван Лазаров” в Little Bird Place.
Представянето на изданието е от от 18:30 ч. в Little Bird Place (ул.“11-ти Август” 7)
За интереса на Лазаров към мравките ще можем да чуем от неговите внучки, Анна и Ирина, както и от изкуствоведа Любен Домозетски, който е също и куратор на изложбата и изследовател на творчеството на големия български скулптор.
ЕКСПО
Керамика на студенти от програмите в Нов български университет е подредена в изложбата “Облак върху облака”, коята се открива от 18:30 ч.в Mishel ART Gallery (ул. „“Св. Св. Кирил и Методий“ 24).
Проектът е ежегоден, но различното в това издание са заложената тема и галерийното пространство. “Облак върху облака“ е основната концепция на по-голяма част от керамичните пластики. Темата е ефимерна и материализирането на това сложно понятие е предизвикателство за участниците.
Изложбата може да бъде видяна до 31 януари.
ФОТО
Във ФотоСинтезис (бул."Васил Левски"57) от 19.00 ч.ще бъде представет фотографския албум „Видения“ на Александър Иванов и е предвидена прожекция на филма "Високо" с режисьор Николай Василев.
“След 56 години скитане се завръщам в бащината къща, при детските спомени, сънища и видения. Те са темела на фотографските ми лутания през годините, на преклонението към Природата, на страстта ми към летенето и Планината.
Отделни снимки ме карат да мисля, че животът тук в долината, е по-прекрасен от действителния.” – споделя Александър Иванов.
Но тя пътува по света и така открива красотата в живота, която запечатва в снимки. Самата тя казва: „Има голям смисъл в това да се пътува. Особено на далечни дестинации, защото всяка една култура толкова много обогатява. Обогатява сетивата ти с различни картини.“През 2018 г. записва специалност „Фотография” в Национална художествена академия и сбъдва още една своя мечта!
Изложбата може да бъде видяна всеки делничен ден от 09:00-18:00 часа в Coworking & Event Space Portraitдо 24 февруари.
Заместник-кметът на район "Искър" Александър Иванов беше избран от Столичния общински съвет за изпълняващ длъжността кмет на района. Досегашният кмет Ясен Русев беше отстранен от поста, тъй като не е прекратил участието си в търговска фирма. Според Александър Иванов няма належащи проблеми, с които спешно трябва да се справи в района. Според него..
Проф. Владко Панайотов издаде нова мемоарна книга “Корона от превратности” за превратните моменти и срещи в епохата, през която живя и срещата на две хилядолетия през неговия поглед, за музиката и за научната му дейност, разказа той в предаването “Радиокафе”. Проф. Панайотов е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в..
Декоративно-монументалната българска скулптура през ХХ век в творбите на Любен Димитров показва ретроспективна изложба в Националната галерия "Квадрат 500". Изложбата включва седем кавалетни произведения, собственост на Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, Художествената галерия в Казанлък и наследниците на художника. Част от..
Чрез изложбата „Готови ли сте за…/Разкази по… Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага на посетителите съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми под напора на историческите промени, моди и политически решения...
Хлябът има огромна символика в нашата култура и е събирателен образ на почти всички традиционни ценности, казва Атанаска Терзийска от “Мрежа хлебни къщи София ”. Пред Радио София тя обясни, че има определени характеристики на обредните хлябове - те трябва да бъдат замесени с бяло брашно, което се пресява три пъти. Освен това се приготвя с домашен..
Над 30 000 дръвчета са засадени на територията на Столичната община през 2024 г. Отчетен е и 30% ръст на дърветата, които са прихванати след засаждане, заради подобрения в поливните дейности. Повече от 1 000 едроразмерни дървета са засадени през 2024 г. - от общо 4200 нови в градската среда, съобщава БГНЕС. През пролетта са засадени 700 дървета..
През днешния ден в Столичната община, започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор между работниците и ръководството на столичния „Автотранспорт“. Новината беше обявена в петък от кмета на София Васил Терзиев, който се срещна с протестиращите от столичния автотранспорт. Тогава столичният градоначалник увери, че заплатите и..