Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ягодинската пещера - перла в пещерния свят в България

Пещерата е разположена в едно от най-живописните ждрела у нас - Буйновското

Снимка: БТА
Ягодинската пещера е определяна като перла в пещерния свят в България, не само заради наличните в нея над 20 вида скални образувания, но и заради богатия растителен и животински свят, които присъстват в нея. Освен това пещерата е разположена в едно от най-живописните ждрела у нас - Буйновското. 

Пещерата е позната още като Имамова дупка, но е кръстена на намиращото се до нея село Ягодина. По своята морфология тя е многоетажна, лабиринтна пещера. Някои от вътрешните ѝ оформления напомнят за Дядо Коледа, Снежанка и седемте джуджета, Богородица и Младенеца, Пижо и Пенда, форми на животни и фантастични фигури.

В пещерата има ритуална зала, в която се сключват граждански бракове, а поверието гласи, че двойките които се женят тук, не се развеждат. Пещерата е дълга 10.5 км, което я прави третата по дължина в България и най-дългата в Родопите, и е разположена на три етажа, от които само третият (най-нисък) е облагороден и електрифициран. Входът и изходът към този етаж са изкуствено прокопани тунели с дължина съответно 150 и 80 м. Третият вход е естественият и именно от него започват първоначалните проучвания през 1963 г. 

В началото на естествения вход е открито енеолитно жилище, датиращо от 4-то хилядолетие преди Христа, единствено в Европа, запазено в естествения си вид. До пещерата се стига по шосето Девин - Доспат, като се завива вляво при стената на язовир Тешел. Трябва да се има предвид, че пътят от Тешел до пещерата е еднолентов.

В обслужването на Ягодинската пещера работят 16 човека затова има и повече екскурзоводи - 8 души, което прави възможно пещерата да бъде отворена непрекъснато, разказва Сергей Генчев от туристическото дружество „Родопея“, което стопанисва пещерата.

“Имаме потенциала да приемаме на час до 1000 човека, може и повече, а всъщност групата за един екскурзовод е от поне 45-50 човека. Пещерата е по-посещаема предимно в периода на летните отпуски, когато и децата са във ваканция”, казва екскурзоводът.

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Киряков и Светлин Тачев

"Форум", 13.05.25: Суверенът и гласуването с референдум

Гости тази седмица в предаването "Форум" са политолозите Георги Киряков и Светлин Тачев, които заедно с водещия Константин Лавсов обсъдиха следните теми: Председателят на Народното събрание върна предложението за проведане на референдум за въвеждане на еврото, иницииран от президента Румен Радев - реакции;    Ще използва ли ситуацията президентът..

публикувано на 13.05.25 в 19:35

Националният политехнически музей посреща своя 68-и рожден ден с няколко изложби

Националният политехнически музей (НПТМ) отбелязва своя 68-и рожден ден. По този повод музеят кани жителите и гостите на столицата да заповядат на откриването на новата временна изложба “Из миналото на родната електроника“. Експонатите в изложбата са специално дарение по повод рождения ден на НПТМ. Изложбата представя българска електроника,..

публикувано на 13.05.25 в 18:32
Албена Христова

След присъствие в 5 милиона домове и зали Албена Христова реди платна в Къщата на София

Макар и озаглавена "Интимно" , изложбата, която ще бъде открита на 15 май в Къщата на София , представя творец с глобален отпечатък – в изкуството, не в екологичен смисъл, разбира се. "Познавам Албена Христова от много години - разказа пред БНР-Радио София изкуствоведът Албена Ненкова. - Нашето познанство прерасна в партньорство,..

публикувано на 13.05.25 в 17:55

Фондация BCause обявява конкурс за НПО в обществена полза

Фондация "BCause: в помощ за благотворителността“ обявява конкурс за неправителствени организации в обществена полза, обединяващи родители и/или здравни специалисти. Чрез конкурса „Детско здраве“ фондацията финансира организации със средства от "Фонд за лечение и рехабилитация на деца". Крайният срок за подаване на проектите е 15 май. България е сред..

публикувано на 13.05.25 в 17:25

Решението битовите потребители да не излязат на свободния пазар на ток беше дълбоко неправилно

Битовите абонати няма да излизат на свободния пазар на ток от 1 юли 2025 г., както се планираше, реши на първо четене парламентът. Преди второто четене работна група ще уточни с колко години ще бъде отложена тази либерализация. “Решението беше дълбоко неправилно, но пък беше дълбоко очаквано. Това е, за съжаление, ситуацията. Това правителство още в..

публикувано на 13.05.25 в 16:34
Проект на новата зала по художествена гимнастика

Нова зала за художествена гимнастика на стадион "Раковски"

До края на годината да бъде направена първа копка на разширението на залата за художествена гимнастика на спортен комплекс “Раковски”. Тази амбициозна задача си постави министърът на младежта и спорта Иван Пешев при представянето на идейния проект днес. "Щастлив съм, че само няколко дни преди 17 май (Ден на българския спорт) можем да обявим проекта за..

публикувано на 13.05.25 в 16:10

Голямата диктовка "Пазител на българския език" на 22 май ще е със 146-има участници

Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..

публикувано на 13.05.25 в 15:55