Няма съмнения за зараза с коронавирус за нито един от завърналите се от Китай граждани у нас. Страната ни е взела всички мерки срещу разпространението на вируса, каквито са предприети и в останалите европейски страни, заяви пред Радио София главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По-ефективен обаче е изходящият контрол, който осъществява страната - източник на заразата - Китай.
Коронавирусите са вируси, които циркулират сред животните, но някои от тях засягат хората. Новият щам на вируса, идентифициран в края на миналата година в град Ухан в китайската провинция Хубей, вече засегна около 10 хиляди души, предимно в провинцията. Като първоначален източник на заразата за момента се счита рибният пазар в Ухан. Жертвите вече са близо 500, 480 от тях - в провинция Хубей. Все още не е изяснен категорично механизмът на предаване на вируса от човек на човек, но заразата не се предава толкова лесно, колкото сезонният грип, каза доц. Кунчев.
Всички знаем, че Китай е работилницата на света и освен вносителите много производители разчитат на стоки оттам – отбеляза доц. Кунчев и увери, че заболяването не може да се пренесе с вносни стоки.
По думите му коронавирусите не са от най-издръжливите – дори и при идеалните за тях условия не издържат повече от час-два.
България вече разполага с тестове за коронавирус. Изследването се извършва в лабораториите на Националния център по заразни и паразитни болести и ВМА. Резултатите са готови само за 2-3 часа.
Още за това как да се предпазим и какво представлява новият коронавирус, какви са новостите в лечението, идва ли краят на грипната епидемия и епидемично ли е разпространението на варицела у нас този сезон - очаквайте в разговор с доц. Ангел Кунчев в предаването "Часът на здравето" по Радио София - в неделя след 8:00 ч.Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..
Тази вечер (21 януари 2025 г.), в Зала 1 на НДК, легендарният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл. Заедно с него на сцената ще излязат музикантите от Плевенската филхармония с маестро Христо Павлов и специалните му гости - Хилда Казасян, цигуларката Зорница Иларионова и аржентинската..
Пьотър Илич Чайковски – Концерт за пиано и оркестър №1 и Модест Мусоргски/Морис Равел – "Картини от една изложба“ са двата концерта, на които публиката може да се наслади на 23 януари 2025 г. в зала „България“. Гостуващ диригент на Софийската филхармония ще бъде Ана Мария Патиньо-Осорио от Колумбия, а на пианото ще видим Наталия Милщайн от Фрнация...
Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24. Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на..
За днешния ден е насрочен изборът на председател на Софийски градски съд (СГС). Двама бяха кандидатите за председател на един от най-натоварените съдилища в страната - досегашният председател Алексей Трифонов и неговият заместник Руси Алексиев, който е бивш прокурор. Трифонов обаче в течение на процедурата се отказа и поиска да бъде възстановен на..
Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат. Важният преход към..