В Световния ден за борба с епилепсията, който отбелязваме днес, специалисти и пациентски организации алармират за липса на медикаменти, необходими за лечението на пациентите и при спешни случаи. Става дума за евтини и утвърдени от десетилетия лекарства, които нямат аналог, обясни пред Радио София неврологът доц. Петя Димова от УМБАЛ „СВ. Иван Рилски“, председател на Дружеството против епилепсия.
Сериозен проблем пред децата с епилепсия е и затрудненият достъп до детски градини и учебни заведения, заради непознаването на проблема от страна на педагозите. Има и работодатели, които отказват да назначат работници и служители заради диагнозата.
В България няма статистика за точния брой на болните от епилепсия - според специалистите, те са около 50 хиляди, като повечето са деца. Заболяването обаче все още се стигматизира, посочи още доц. Димова.
Много специалисти не провеждат ядрено-магнитен резонанс при съмнение за епилепсия, заради това, че трябва да изпратят запитване до НЗОК.
Неврологът посочи още, че въпреки че у нас от над 10 години се извършват операции, с които се постига пълен контрол над епилептичните пристъпи, които се покриват от НЗОК, много от лекарите не насочват пациентите за интервенцията.
Чуйте още по темата в звуковия файл.Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта "Петолиния и вдъхновения“ на 5 февруари от 19.00 часа. Проектът е на композитора Костадин Генчев, който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Диригент ще бъде Любомир Денев-син, а публиката ще чуе нестандартни инструментални съчетания – гъдулка и виола, кавал и..
Българските железници са в по-лошо състояние отколкото преди 30 години . Няма развитие през годините. Средствата са недостатъчни за поддръжка, да не говорим за нови линии. Европейското финансиране е за определени линии и за европейските коридори. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Бунев , председател на Синдиката на..
Тази вечер (21 януари 2025 г.), в Зала 1 на НДК, легендарният джаз изпълнител Васил Петров празнува 30 години творческа кариера с грандиозен концерт-спектакъл. Заедно с него на сцената ще излязат музикантите от Плевенската филхармония с маестро Христо Павлов и специалните му гости - Хилда Казасян, цигуларката Зорница Иларионова и аржентинската..
Пьотър Илич Чайковски – Концерт за пиано и оркестър №1 и Модест Мусоргски/Морис Равел – "Картини от една изложба“ са двата концерта, на които публиката може да се наслади на 23 януари 2025 г. в зала „България“. Гостуващ диригент на Софийската филхармония ще бъде Ана Мария Патиньо-Осорио от Колумбия, а на пианото ще видим Наталия Милщайн от Фрнация...
Тази година започва нов цикъл от популярни лекции, посветени на историята на българското изкуство. Лекциите, обединени под заглавието "Два века изкуство в България", ще се проведат в Център 24. Цикълът от осем лекции ще проследи сложната и многопластова картина на културните и художествени процеси, които съпътстват развитието на България от началото на..
За днешния ден е насрочен изборът на председател на Софийски градски съд (СГС). Двама бяха кандидатите за председател на един от най-натоварените съдилища в страната - досегашният председател Алексей Трифонов и неговият заместник Руси Алексиев, който е бивш прокурор. Трифонов обаче в течение на процедурата се отказа и поиска да бъде възстановен на..
Генерирането на текстилни отпадъци е проблем, тъй като основната им крайна дестинация са сметищата. Поради безпрецедентно високите количества дрехи, които се произвеждат, консумират и биват изхвърлени, сегашният линеен модел – „вземи-направи-изхвърли“ оказва огромен натиск върху планетата – нейните ресурси, околна среда и климат. Важният преход към..