Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алжир - много различни светове в една държава

Алжир е една екзотична дестинация, която не е чак толкова популярна сред масовия пътешественик. Средиземноморската Ривиера, историческите забележителности и пустинята остават незабелязани от европейските туристи. Един любопитен факт, който вероятно малцина от нас знаят е, че след Италия, Алжир е втората държава в света с най-добре запазени останки от Римската епоха. Римляните са обитавали в продължение на почти четири века днешните земи на страната и са оставили значими следи и цели градове, отрязващи този период от историята на човечеството.

Немалко възможности има и за авантюристични пътувания до оазисния град Таманрасет през пътищата в най-голямата пустиня – Сахара. А перлата на пустинята - Джанет, с неговите известни каменни рисунки, датиращи от 6000 г. пр. н. е. – които са признати за част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, не спира да смайват посетителите му.

Посланикът на Алжир в България – нейно превъзходителство г-жа Латифа Беназа обясни пред Радио София, че страната й заема седмо място по ниво на сигурност в света, според проучване от 2019 година:

Туристите могат да открият толкова много неща в тази държава с площ 2 млн и 480 хил. квадратни км, защото в нея има предпоставки за всеки един вид туризъм. Всички сме се сблъсквали с масовото явление, особено в развиващите се страни, туристът да бъде обсаждан от местните с предложения, покани за различни събития или настояване да купи нещо. В Алжир не е така. Там няма да ви досаждат. Винаги ще ви предложат помощта си, но без да ви притесняват.

Според Беназа, това е една необятна страна и, преминавайки от един регион в друг, човек се чувства като в различен свят. Винаги може да се разходите из планините и богатата природа в Националните паркове в най-северната част на страната. Там не липсват и ски курорти като Шреа. За туристите по-примамливо би било Средиземноморското крайбрежие, което е с дължина от 1200 км. Да не забравяме необятната Сахара и всички живописни образувания разположени в нея. В южната част на страната има два големи парка - Шасили и Огар с площ около 5 000 кв. км и невероятна красота.

Впечатляващи места са и световноизвестният град Гардайя и оазисът Арид, който е известен с това, че там е разцъфтяла любовта между световноизвестни актьори като Ален Делон и Катрин Деньов и много други. И до ден днешен това е едно райско кътче.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът ще върне за преразглеждане решението за спиране на нощния транспорт в София

След решение на Столичния общински съвет (СОС) две от нощните автобусни линии в София бяха спрени, а останалите две работят само в събота и неделя . Според Димитър Петров, столичен общински съветник от "Продължаваме промяната-Демократична България", до решението се е стигнало заради ангажираността на 9 шофьори в нощните линии, а няма..

публикувано на 27.01.25 в 10:08
Георги Илиев

Георги Илиев: С метрото през "Слатина" изцяло се ремонтира ул. "Гео Милев"

Удължаването на Слатинския участък от третия диаметър на метрото се очаква да приключи през 2027 г. Трасето ще обслужва над 75 000 пътници, което е над средното натоварване на линиите на метрото. Освен това участъкът ще минава през територия, която не е добре обслужена транспортно. Участъкът е изцяло подземен. Пет са метростанциите, които..

публикувано на 27.01.25 в 09:14

Слънчев януарски понеделник

Днес ще бъде предимно слънчево и почти тихо. Преди обяд на места в низините и котловините ще има мъгла или ниска облачност. Топло време с максимални температури между 12° и 17°, по крайбрежието на морето 9°-12°, в София – около 13° . По Черноморието в сутрешните часове облачността ще бъде значителна, но бързо ще намалее и през по-голямата..

публикувано на 27.01.25 в 07:15
Диригентът Саша Мякиля, композиторът Минко Ламбов и цигуларят Светлин Русев в подготовка за премиерата

Концерт "Вдъхновение"

Минко Ламбов за предстоящата премиера  на концерта му за цигулка, акордеон и оркестър със солисти Светлин Русев и Вероника Тодорова: "На 29 януари от 19 ч. в Централния военен клуб е премиерата с оркестър Симфониета. Светлин е божество на цигулката, често го сравнявам със самурай. Запознахме се на един образователен концерт на Филхармонията,..

публикувано на 26.01.25 в 11:55

В очакване на Анна Нетребко

Кремена Николова - Флор от Софийската филхармония за предстоящия концерт на Филхармонията с полемичната за връзката си с Путин оперна дива Анна Нетребко: "Изключително щастливи сме да сме партньори на концерта на Анна Нетребко като съпровождащ оркестър. Изборът на нашия оркестър не е случаен, партнирахме ѝ в Букурещ с почти същата програма, основно -..

публикувано на 26.01.25 в 10:51

Музиката в картините от изложбата "Европа в България"

Проф. Илия Граматиков от Музикалната академия за лекцията си в СГХГ към изложбата "Европа в България" на 29.1 в 18 ч.: "Важно е да се подчертае, че това няма да е специализирана музиколожка лекция, тя е отворена до широка публика. Провокация и вдъхновение за мен бе изложбата. Доколко присъства музиката в тези картини?  Кога и как се осмисля..

публикувано на 26.01.25 в 10:27

Историята оживява - Радиотеатърът, част 1

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 25.01.25 в 16:00