Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброволци променят сами потискащата болнична среда

Ако сами не променим онова, което не ни харесва, винаги ще съжаляваме. От тази мисъл се ръководят десетките доброволци от проект „За доброто“. Те променят неприветливата, дори потискаща среда, но не за себе си, а за онези, които ще дойдат след тях. Водени от желанието да не чакат, а да действат, до момента със собствени труд и средства са ремонтирали две отделения в столична детска болница.

Като повечето добри дела и това е провокирано след тежък житейски момент. Кремена Кунева постъпва в болницата със своята три годишна дъщеричка. Потресена от условията, решава, че трябва да ги промени, защото след като нейното дете си тръгне от там, ще дойде друго и още едно семейство ще изживее ужаса, който тя е изпитала.

Не е без значение къде се лекуват нашите деца. Важно е кой се грижи за тях, с каква апаратура се обслужват и какво внимание им се отделя. Е всичките тези важни неща у нас биват пренебрегвани - лекари напускат заради лошите условия, а децата без право на избор се стресират именно в тези …ужасните…условия.

Единствените, които могат да успокоят децата без родители, попаднали в болницата, са лекарите. Онези медицински лица, които все още не са напуснали, а стоически търпят мизерията и се борят за живота на беззащитните малки пациенти. Смисъл има. И резултатите от огромните усилия на хората зад проекта „За доброто“ го доказват.

Доброволците от проект „За доброто“ са обновили интензивното отделение и нефрологията в Специализираната детска болница “Проф. д-р Иван Митев”. Със собствен труд са боядисали стените, поправили са електрическата мрежа, сглобили са защитни кутии, шкафове, мебели. Художници са изрисували болничните стаи и коридора. Дарител е осигурил и монтирал необходимите 3 нови климатици, а производител е дарил 2 нови хладилника за медицинските препарати.

Всички, които застават зад тази добрина, са хора, на които доброволчеството не им е основна работа. Правят го водени единствено от желанието си за промяна, независимо колко и какво им струва това в личен план. Доброто, което Кремена и съмишлениците й правят, е огромно. Дотолкова, че дори на самите тях им е трудно да си дадат сметка за мащабите му.

Всеки може да бъде полезен, стига да го поиска. А такива с желание има - доказват го както Кремена, така и всички покрай нея - Димитрина Спирова, Надежда Бояджиева, Маргарита Желева, Татяна Захариева и още десетки хора. Полезен може да бъде всеки, който повярва, че доброто не се ограничава в една единствена кауза, че доброто не е идеалистично, че доброто е живо и че трябва да се предава нататък.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Цвятко Кадийски

Ако сънародниците му са като него, значи българите са много добри хора

Цвятко Кадийски за представянето на книгата за първия български ротарианец Събо Николов: "В САЩ, само 10 години след основаването на Ротари клуб, той става член на клуба доста преди появата на клуба през 30-те в България. Майка му е сред основателките на Евангелистката църква в Панагюрище. Събо се бори сам в живота, отива в Пловдив, после в..

публикувано на 24.11.24 в 12:02

Просълзени, озарени, разсмяни хора

Актрисата Каталин Старейшинска за пиесата "Малки красиви неща" в Театро: "Пиесата е съставена от документални истории от една анонимна рубрика, поета в 2010 от нов човек под името "Шугар". Отговорите са доста откровени, свързани са с лични истории и това прави пиесата доста достъпна, всеки би се припознал с нещо в нея. Историите текат на принципа..

публикувано на 24.11.24 в 11:21

В палитрата от различни стилове влиза всичко

Стефан Драгостинов за предстоящия спектакъл по случай годишнината на Драгостин фолк национал: "Създали сме 11 диска с фолклорни песни и инструментална музика с безброй турнета по цял свят. Песните са свързани с фолклорните традиции на много региони освен шопския, една от тях е родопската Рофинка. Марияна Павлова, най-ниският глас в света си дойде от..

публикувано на 24.11.24 в 11:02

Доброто да се случи

Кауза за бебе със злокачествено заболяване събира на благотворителен фестивал , представен ни от Мая Цанева от "Безопасни детски площадки": "Ще бъдем в отоплената тента пред стадион "Академик" и ще съберем лепта от хората, за да може бебето да порасне. Там ще има и детска площадка на закрито. Много красиви и вкусни неща, изработени от доброволци...

публикувано на 24.11.24 в 09:33

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00