Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) иска още 8,5 млн. лв. държавно дофинансиране за медицинските специалисти, работещи в детските заведения и в училищата. Така още от този месец, ще бъде възможно те да получат заплати от 900 лв. в общините, в които този праг все още не е достигнат.
Президентът на синдикалната организация Пламен Димитров отчете, че на някои места медицинските специалисти получават тази сума и дори възнаграждение от и над 1000 лв. Той допълни, че още днес ще бъдат внесени исканията им към министър-председателя и финансовия министър, като от КНСБ не изключват протестни действия при неудовлетворение на желанията им.
Заетите медицински специалисти в сектор „Детско и ученическо здравеопазване“ в цялата страна са 11 хил.души. Според данните на синдиката към момента в 26 общини в цялата страна в детските кухни и яслени групи, както и в 31 общини в здравните кабинети в детските градини и училищата, заплатите са между 900 лева до 1000 лева. Но в 40 общини в детски ясли, детски кухни и яслени групи, както и в 65 общини в здравните кабинети в детските градини и училищата, основните заплати са все още между 610 и 700 лева, посочи президентът на синдикалната организация Пламен Димитров.
Той анонсира предстоящото подписване на споразумение със Столичната община, след което за около 2000 служители ще бъде повишена заплатата.
В страната единствено в община Бяла, Русенска област, медицинските специалисти в детско и ученическо здравеопазване получават високо възнаграждение - 1260 лв. А за да могат да бъдат изравнени заплатите поне на 900 лв. на колегите им от останалите общини, КНСБ изчислява, че са нужни 8,5 млн.лв. допълнителни средства към общините, за да могат специалистите още от този месец да получат възнаграждението. А и сега е редно тези допълнителни стандарти да бъдат посочени, тъй като на 15 март Министерството на финансите трябва да определи единните разходни стандарти за 2021 година.
Президентът на КНСБ Пламен Димитров е обнадежден, че исканията им ще бъдат удовлетворени, а при неизпълнение не изключват и протестни действия. Синдикатът настоява също и за промяна в две наредби - за дейността на детските ясли и кухни, както и за здравните кабинети в детските градини и училищата. Промяната в първата наредба касае издръжката за материалния показател - брой деца, който към момента се подава само веднъж годишно.
От КНСБ казаха, че още днес ще внесат исканията си към министър-председателя и финансовия министър.
Още - в звуковия файл.
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..
Вкус: наука за храненето – събитие от Ratio. Какво означава „вкус“? Как го възприемаме, как се променя и какво влияние има той върху начина, по който се храним? Гост – Наско Стаменов, учител в НПГМ, част от "Корпус за бързо гърмене": "Когато човек види, че нещо се случва, нормално е да се запита защо се случва така. Имаме невронна връзка,..
Какво е фасилитиране и как да го правим успешно. На тази тема ще говори Давид Бийота - създател на метода на компаса. За всички, които се интересуват от динамиката в група и искат да водят, обучават и управляват групи от хора. Албена Попова, Сашка Витанова и Северина Митева ни говорят за фасилитирането: "Думата не намери подходящ еквивалент на..