Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Университетите също мигрираха във виртуалното пространство

Снимка: unwe.acad.bg

Разпространението на коронавирус премести учениците от цяла България във виртуални класни стаи. Университетите също не остават по-назад в мерките по време на криза. В Софийския университет например студентите получават достъп до учебния материал в платформата Moodle. Този период може да продължи дълго, тъй като не е известно кога присъствените занятия ще бъдат възобновени. Всички студенти могат да ползват системата за електронно обучение (https://elearn.uni-sofia.bg и съответните адреси във факултетите, в които има самостоятелна Moodle платформа), до която имат достъп с потребителското им име и парола от Системата за управление на студентска информация (СУСИ).

Нов български университет също се възползва от платформата Moodle, за да продължи по график насрочените лекции и упражнения.

Техническият университет - София, както и прилежащите му Технологичното училище по електронни системи в София и Професионалната гимназия по компютърни системи и технологии в гр. Правец, преустановиха учебната дейност до отмяна на кризисното положение, обявено от Националния оперативен щаб.

В Университета за национално и световно стопанство предприемат иновативен „облачен“ подход за обучение.
След двудневна денонощна работа на своя ИТ екип, УНСС успя да премине към онлайн образование за всичките си близо 20 хиляди студенти. От 16 март със заповед на ректора проф. Димитър Димитров висшето учебно заведение премина изцяло на онлайн обучение, базирано на продукта Microsoft Teams. Университетът „мигрира“ от физическата си сграда на бул. „Осми декември“ в Студентски град към своя нов виртуален дом в рамките на домейна unwe.bg. Това стана благодарение на наличната Office 365 инфраструктура, към която са интегрирани електронните профили на преподавателите, студентите и служителите на УНСС. За всяка отделна дисциплина за различните специалности има създадени отделни виртуални „аудитории“, в които студентите и преподавателите се срещат посредством електронните си профили. Приложението може да се използва с лекота както на десктоп, така и на мобилни устройства.
За иновативната система чуйте повече от доц. Мартин Осиковски в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимки: Столична община

С втория мост при "Бакърена фабрика" ще се облекчи трафикът между 4 района

Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа.  Мостът е част от третия градски..

публикувано на 09.07.25 в 17:28
Председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов

В центъра за бежанци в "Овча купел" остават само деца

Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..

публикувано на 09.07.25 в 17:01
Лентата преряза директорът проф. Иван Костов

Майчин дом вече има и специален сектор за кенгуру-грижа за недоносени бебета

Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..

публикувано на 09.07.25 в 16:35

Социални партньори ще увеличават заетостта с обучения за 8,63 млн. лева

С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..

публикувано на 09.07.25 в 15:45
Доц. Мария Юнакова

Специалисти и организации още очакват предложения за асистирана репродукция да залегнат в нормативната уредба

През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...

публикувано на 09.07.25 в 14:55

Банкя посреща Горешляците с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието

Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..

публикувано на 09.07.25 в 14:45

Фотографията преди 15 години е била по-елитарно изкуство

Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна  програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са  Георги Панамски,  Иван Стоименов, Виктор..

публикувано на 09.07.25 в 14:13