Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Малките производители нямат капацитета да работят за големите вериги, но имат нужда от подкрепа

4
Снимка: Ани Петрова

Министерският съвет прие постановление в подкрепа на реализацията на българските храни в големите търговски вериги. Идеята се обсъжда отдавна, но беше катализирана заради неблагоприятните последици от коронавируса.

От ситуацията и намаленото потребление пострадаха особено по-малките производители, които традиционно разчитат предимно на регионалния пазар за продажба на продукцията си, в това число на заведенията за хранене, хотели, ресторанти, голяма част от които в момента са затворени.

В проекта на постановление на МС първоначално беше заложено изискването 50% от площта на хранителните хипермаркети стоки да бъде запазена за българска продукция, но тази формулировка отпадна след острата реакция на асоциацията на търговските вериги. Така в момента приетият текст гласи, че  в магазините, които имат обекти в повече от три административни области на територията на страната, задължително се обособяват места, в които се предлагат продукти на регионални производители. Млякото и млечните продукти от регионални производители и изцяло от българско сурово мляко пък трябва да са мин. 90% от целия асортимент в магазина, е заложено още в документа. Постановлението ще бъде в сила до края на годината, а търговските вериги, които попадат в обхвата на разпоредбите, имат 2-седмичен срок (от приемането му), за да започнат да спазват изискването. 

Потребителите трябва да знаят, че част от големите мандри работят с вносно мляко. Хубаво е както за месото се изисква, така да стане и за млечните продукти – да се изписва откъде е млякото, с което се произвежда, както и какъв процент е сухото. Това препоръча Петър Петров, председател на Националната асоциация на младите фермери в България.

Петров пожела в името на доброто бъдеще на малките и средни български предприятия клиентите да ги подкрепят като купуват техни стоки.

По този начин много от парите ще остават в страната, включително и като данъци и осигуровки, ще се запазят работни места.

По-дребните производители изваждат на пазара качествени храни, но нямат капацитета да отговарят на изискванията на веригите.
Това се отнася и за млекопроизводителите, и за по-малките животновъди, и за земеделците.

Петър Петров пожела още да се регламентират фермерските пазари не само в големите градове, а в цялата страна.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

Още по темата

Министър Танева и търговските вериги се помириха за българските стоки

Милена Драгийска , управител на "Лидъл България" заяви, че са се обединили около работещи мерки, а има и разбиране за това по смислен начин да бъде подпомогнат българският производител. Тя отправи послание от името на търговските вериги, че в кризисна..

публикувано на 15.04.20 в 14:52
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим"..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви,..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм..

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство,..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които..

публикувано на 22.02.25 в 11:35