“Днес, в една наистина различна ситуация, отбелязваме отново, заедно с нашата публика и наши приятел, Деня на храбростта и празник на Българската армия. Подготвили сме различни онлайн активности, обособили сме няколко групи информация, свързана с празника. На първо място е нашата дигитална изложба „За Българската армия – за почест!“, която създадохме специално за този нетипичен 6 май, който посрещаме днес”, казва Диана Костова от НВИМ.
Тази изложба е тематично обвързана с историята и традициите на отбелязването на празника на Българската армия и ще бъде достъпна онлайн от 6 май.
В онлайн атракцията „Експонатите оживяват“ ще бъдат виртуално отворени част от експонатите от външната експозиция на музея, предоставяйки възможност на всеки да разгледа вътрешността на кабините им под формата на 360-градусови снимки.
За най-малките почитатели на Музея е създадена специална онлайн детска зала „За децата“, в която е представена историята на военния орден „За храброст“, тъй като 6 май е и празник на кавалерите на това най-старо и популярно отличие.
Музейният екип е подготвил и ретроспективен видеоматериал за отбелязването на 6 май в музея като реверанс към посетителите с вярата, че догодина на празника ще похапваме от прословутата войнишка музейна боб чорба и ще се радваме на живо на изложби, атракции и инициативи.
В отбелязването на 6 май онлайн ще участват и филиалите на Националния военноисторически музей – Военноморски музей – Варна, Парк-музей на бойната дружба 1444 г. „Владислав Варненчик“ и Музей на авиацията – Крумово.
Чуйте повече в звуковия файл.
Първият документален филм, проследяващ живота и професионалната кариера на Милен Цветков вече има насрочена премиера. Първата прожекция пред публика е планирана за 20 февруари в Зала 1 на НДК . След това филмът и екипът до 2 март ще осъществят турне и срещи със зрителите в Пловдив, Стара Загора, Сливен, Добрич, Русе, Велико Търново,..
Какво предвижда учебната програма на МОН във връзка с пътната безопасност на учениците и какви са извънкласните дейности, организирани от отделните училища - отговорите на тези въпроси дава Асен Александров - директор на 51 СУ „Елисавета Багряна” и председател на Сдружението на директорите в системата на средното образование в България в ефира на..
Не една, а две изложби на Живко Седларски могат да посетят софиянци тази сряда – 5 февруари. Едната от тях е под наслов "Изкуството помага" е открита в галерия "София" на Столичната библиотека . Там са подредени 25 платна във формат 70/100 акрил върху хартия и седем скулптури. Всички средства от експозицията ще дари на Клиниката по..
Има много случаи, в които родителите превозват децата без да са обезопасени. Не е въпрос на контрол, че някой ще ги глоби, а когато стане удар или рязко натискане на спирачките, или пък някой се удари в нас, децата са като ритната футболна топка и няма кой да ги спре, ако не са обезопасени. Това заяви в ефира на Радио София инж. Алекси Кесяков –..
Всяка година на 4 февруари отбелязваме Световния ден за борба с рака. Мотото на деня за периода 2025-2027 г. е: „Уникални и единни“, като акцентът е върху грижата в здравеопазването, насочена към хората и техните лични истории, поставени в центъра на дискусията, пише БТА. Според последни данни, смъртността от рак в световен мащаб възлиза на около 10..
Тържествен концерт по повод на 153-годишнината от рождението на Гоце Делчев ще се състои във Военната академия „Георги С. Раковски“. Концертът се организира от един от наследниците на Апостола на македонските българи Христо Христов, който е управител на Международна фондация за сътрудничество и културно съревнование Гоце Делчев. Тържествено слово за..
През днешния ден студеният въздух ще обхване цялата страна. По-значителна облачност ще има над южната половина от страната. От североизток облачността ще започне да се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от север-североизток, а в източните райони и временно силен, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Минималните..