Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Код: Строител

Инж. Л. Качамаков: В строителството искаме не помощи, а работа

Законът за шума трябва да се прецизира, иначе води до големи проблеми в бранша, обяснява експертът от КСБ

Инж. Любомир Качамаков
Снимка: в. „Строител“

Ограничението в Закона за шума за работа в интервала 14.00 – 16.00 часа всеки ден ще доведе до проблеми за строителния бранш. Санкциите са огромни, а спазването на формулираните забрани ще се отрази и на инвеститорите, и на строителите, и на други браншове дори.

Това подчерта пред Радио София инж. Любомир Качамаков - председател на Областното представителство на Камарата на строителите в България (КСБ) в София и вицепрезидент на Европейската федерация на строителната индустрия (FIEC).

„Забележките си сме заявявали нееднократно. Нашите работници имат принудителен престой от 14 до 16 ч. Сами преценете каква е ефективността на тези хора. С обедната им почивка работният ден се намалява до 5 часа. Това ще има и финансово отражение, защото сме длъжни да осигуряваме работниците на пълен работен ден.“

От Камарата настояват да се даде точна формулировка какво се смята за шум., защото както е сега в закона, дори боядисването с четка влиза в разрез със закона в следобедните часове. (За заведенията има възможност за замерване, но не и в строителството!)


Инж. Любомир Качамаков подчерта, че текстът за часовете от 14.00 до 16.00 часа (чл.16а, алинея 5 ) трябва да отпадне за строителите в работен ден. Скоро от КСБ са излезли и с официална аргументирана позиция по въпроса.

„Пазарната ситуация не ни позволява да заплащаме за престоя, защото това ще се отрази на цената за крайния клиент“, допълни инж. Качамаков.

Строителните работници ще бъдат дискриминирани, защото в друг бранш – например в ресторантьорството, те ще работят целодневно и ще получават пълно заплащане.

„Не искаме да тормозим хора с шум, а искаме яснота, регламент“ каза инж. Качамаков. И даде примери как е редът в това отношение в страни като Франция (забрана само между 22 и 7 сутринта в работни дни), Германия, Нидерландия, Норвегия.

По казуса в България вече има спечелено дело на трета инстанция.

Епидемията и наложителните мерки, които се приложиха, не се отразиха толкова жестоко в строителството, както в други браншове, но въпреки това от КСБ настояват работата и занапред да не спира.

„Мерките са добри, но най-добрата е осигуряване на инвестиции. Не искаме помощи от държавата, а – работа“, категоричен е инж. Качамаков.

Над 3000 обществени поръчки „чакат“ и биха дали държавна гаранция и подкрепа за заетостта в сектора.

Чуйте целия разговор на Анелия Торошанова с инж. Любомир Качамаков.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34