Не е изключено Центърът за градска мобилност (ЦГМ) да тегли кредит, за да покрие загубите от продажбите на карти и билети и от зоните за платено паркиране по време на извънредното положение. Това заяви на заседание на транспортната комисия към Столичния общински съвет директорът Димитър Дилчев.
Той съобщи, че пропуснатите приходи до момента са 12 млн. лева.
От премахването на почасовите зони за платено паркиране ЦГМ е губил по 400 хил. лв. на седмица. Задълженията към транспортните оператори за март са 1,8 млн.лв., а за април се очаква те да достигнат 4,5 млн.лв.
По отношение на общинските дружества – „Столичен автотранспорт“ търпи около 3 млн.лв. загуби. Те са както от спряната продажба на билети от водачи, заради издадената заповед те да не го правят, за да се ограничат преките контакти, което ще продължи със сигурност до края на май, така и от намалената транспортна задача по време на извънредното положение.
Също 3 млн. лв. е загубата и на „Столичен електротранспорт“. Най-големи финансови поражения търпи „Метрополитен“ – 8 млн. лв., предимно от спада в продажбата на превозни документи.
Директорът на ЦГМ поясни, че от днес общественият транспорт в столицата работи в обема си преди въвеждането на извънредното положение, като все още има известно ограничаване на нощните курсове.Започнаха и активни проверки дали пътниците носят маски, докато се возят в градския транспорт:
Контрольорите ще продължат да продават билети на пътниците, които не са успели да си закупят преди качване в превозното средство, тъй като водачите още няма да го правят, заради предприетите мерки за безопасност, но от следващата седмица ще започнат активно работа по глобяване на нередовно пътуващите, допълни Дилчев. Десет от бюрата придават билети и карти с удължено работно време.
Ще продължат да се санкционират и пътници, които се возят без предпазна маска в градския транспорт. Глобите са от 300 до 1000 лева.
Чуйте още подробности.
Коментаторите на тази седмица във "Форум" обсъждаха следните теми: Какви трябва да бъдат приоритетите пред редовното правителство ? Абстрактна ли е темата за съдебната реформа? Когато няма стабилно правителство, държавната администрация прави... нищо. "Хората имат нужда от присъствието на държавата в техния живот, но до определени..
Какви ремонти на общежития се извършват с днешна дата в столицата и в цялата страна? Води ли това до проблеми с местата за настаняване? Променят ли се и как условията за настаняване в студентските общежития на различните университети? По тези ключови въпроси разговаряхме с председателя на Националното представителство на студентските..
Университетът за национално и световно стопанство (УНСС) през 2025-а ще отбележи своята 105-годишнина. Във връзка с честванията са предвидени различни събития. Повече за инициативите, както и за висшето образование у нас, разговаряме с проф. д-р Димитър Димитров – ректор на висшето учебно заведение . Той изтъкна, че за поредна година..
Банките осезателно вдигат лихвите по потребителските заеми . През декември 2024 г. средният лихвен процент на новоотпуснатите левови кредити за домакинствата вече е 10.03%, а с допълнителните такси годишният процент на разходите (ГПР) става 10.68%, сочат данните на БНБ. Ръстът на лихвите по потребителските заеми спрямо предходния месец (ноември)..
Вече стана ясно, че учителите са готови на протестни действия , ако не получат обещаното увеличение на възнагражденията. Според колективния трудов договор (КТД) техните възнаграждения трябва да са в размер, равен на 125% от средната брутна заплата за страната . " Не проектираме компромиси . Не сме обсъждали алтернативи. Очакваме да се..
Тази вечер (5 февруари 2025 г.), от 18.30 ч. в Литературния клуб на Столичната библиотека ще гостува Нинко Кирилов в поредицата "Поет на месеца". Той е автор на книги с поезия, проза и драматургия: “Двойници и животни” (2013 г.), “Човек сред хората” (2017 г.), “Три пиеси” (2018 г.), “По-сурово” (2019 г.), “Падане завинаги” (2021 г.), “И други..