Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предложение в СОС

Стикерите за платено паркиране в столицата да важат два месеца повече

Димитър Дилчев: Щетите на ЦГМ и без това са много големи

| обновено на 26.05.20 в 18:13
В четвъртък СОС ще реши дали да удължи валидността на стикерите за платено паркиране
Снимка: Георги Корнейков, БНР

Срокът на валидност на издадените стикери за локално платено паркиране да бъде удължен с два месеца. Това се предлага в доклад до Столичния общински съвет (СОС), който ще бъде разгледан на предстоящата сесия на съвета на 28 май.

Вносители са членове на комисията по транспорт.

Предложението постъпи заради нефункционирането на синя и зелена зони по време на извънредното положение, но ще бъде одобрено сега, тъй като се изискваше уточняването на текста за правното основание за подобно решение.

В доклада се посочва, че към момента на отмяната на почасовото платено паркиране и респективно на локалното платено паркиране, общият брой на лицата, получили стикери за платено паркиране за 1 или за 2 години е около 28 хиляди души. За периода, в който ползвателите на локалното платено паркиране, поради липса на услугата, не са ползвали винетните си стикери, затова е справедливо да бъдат компенсирани.

  • Извънредното положение заради коронавируса и намаленият брой пътници се отразиха на приходите на ЦГМ
Общинските съветници предлагат също физическите и юридическите лица, които имат сключени договори за ползване на паркоместа в режим "Служебен абонамент" с Центъра за градска мобилност (ЦГМ) преди 18 март и валидни след 18 март, да бъдат освободени от задължението да заплащат цената за ползване на услугата за периода до изтичане на срока на договора, но не повече от един месец и 19 дена (периода на спиране на предоставяне на услугата).

В доклада се предлага още физическите и юридическите лица, които имат сключени договори след 18 март за ползване на пакроместа в режим "Служебен абонамент" с ЦГМ да бъдат освободени да заплащат цената на услугата за времето до 6 май.

Според директора на ЦГМ Димитър Дилчев загубите от нефункционирането на платените зони за паркиране само за период от една седмица възлизат на 400 хил. лв. Отделно са щетите от непродадени превозни документи. Удължаването на срока на стикерите  ще увеличи тези загуби. По думите на Дилчев предстои нова финансова рамка за транспортните оператори и теглене на кредит от страна на ЦГМ.

Чуйте още по темата в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Етрополе

Етрополе като европейски град

Гостуваме на празника на община Етрополе. В началото с нас е  Теодора Ботева, представител на местен бизнес:  

обновено на 30.06.24 в 11:50

За да бъде наистина Дунав „хубав и син“

Тази седмица (на 29 юни) беше отбелязан за поредна година Денят на Дунав под мотото „Да пазим Дунав син“. Всяка една от Дунавските държави беше избрала как да го отпразнува – например, във Видин започна фестивала на изкуствата „Реката“, в Тутракан се проведе конкурс за изработка на творба от естествени материали „Флората и фауната на Дунава“, в..

публикувано на 30.06.24 в 11:23

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков. Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30..

обновено на 29.06.24 в 16:55
Илия Христов

Историята оживява - Музеят на футболен клуб “Левски"

Разговорът е с Илия Христов - председател на сдружение “Сини сърца”. Именно организацията реализира проекта за Музей на футболен клуб “Левски” . Музеят е открит на 2 октомври 2019 година: Мястото е стадион “Георги Аспарухов” - Герена и в него всеки може да види някои от светините на клуба - учредителния протокол, легендарните трофеи “Улпия..

публикувано на 29.06.24 в 16:00

Софийски разкази - Старите софийски пазари

Софийски разкази - Старите софийски пазари: "В 1879 населениет вече е пораснало от почти 12 хиляди на цели 20 хиляди. Имало е множество чаршии до северната част на бул.Дондуков (днес - МС и ЦУМ), наблизо е бил и еврейският квартал. Касапската е съвпадала с района на днешния МС - крива уличка с дюкяни, пред които са били изложени части от животни...

публикувано на 29.06.24 в 15:00

Винофония на Варненско лято

Лили Големинова представя един от най-старите европейски музикални фестивали -  „Варненско лято“ . Един от скорошните му акценти с пианиста Жюлиен Жерне, както ще разберем от нея, е типично френски като съчетание: " Международният музикален фестивал „Варненско лято“ скоро ще стане на впечатляващите 100 години. Всичко започва през 1926 година, когато..

публикувано на 29.06.24 в 14:30
Гена Димитрова с Георги

Адресите на любовта - Гена Димитрова

Прочутата оперна прима Гена Димитрова среща съпруга си когато е студентка в Консерваторията и мие чиниите в мензата, за да се издържа. Тогава по-състоятелните ѝ колежки иронично се подсмихват, но именитата вокална педагожка Лиляна Жабленска им казва веднъж "Сега вие ѝ се смеете, че ви мие съдовете, а един ден може би вие ще миете нейните"...

публикувано на 29.06.24 в 13:55