„Не можем да очакваме големи събития с международно участие по-рано от средата на следващата година“, смята управителят на една от водещите рентал компании Иван Градинаров. „По отношение на българските артисти, пазарът е малък и големи събития като концерта на Графа на стадион „Българска армия“, който феновете очакваха на 10 юни, са рядкост. Вероятно такива прояви ще се трансформират като по-малки, докато се появи възможност за събиране на хора на едно място при други условия и което е най-важното според мен – когато се изчисти съзнанието на хората и те спрат да се страхуват да посещават големи събития. Моята прогноза е, че това ще случи в средата на следващата година, въпреки че най-вероятно ограниченията за събиране на повече хора при пълен капацитет на пространствата ще се отпадне доста скоро“.
От друга страна по време на извънредното положение в онлайн пространството се появиха нови платформи и събития като концерти, уебинари и конференции с безкомпромисно качество, позволяващи при сигурни мерки и безупречна технологична студийна обезпеченост на артисти и участници да застанат заедно пред аудиторията и да достигнат до всяка точка.
Новото пространство „Платформа А6“ е друг прецедент в историята на събитийния сектор у нас. То обединява усилията на НДК и водещи рентал компании с цел запазването на културната и събитийна индустрии. Такъв пример е пространството и на стадион „Юнак“, където вече се планират концерти и фестивали до края на септември, с идеята – ако времето позволява, това да се случва през октомври.
Към днешна дата, въпреки разрешението за провеждане събития на открито и закрито, съответно при 50 и 30% капацитет, хората са все още доста стресирани, смята Иван Градинаров.
Според цитирано от него проучване на посещаващи концерти и такъв тип събития – около 80% от интервюираните са готови веднага да отидат на концерт. Останалите 20 на сто са резервирани.
„Съвземането на този бизнес ще бъде продължителен процес. Новите ниши, които се появиха, ще продължат да функционират – всички лайф излъчвания в интернет, ще се появят т.нар. хибридни събития. Точно в този момент реализираме първото такова в България – конференция с участници на живо в студио, а самото събитие се излъчва онлайн в реално време до 4 юни – „COBIZ-20: Business after the world pandemic“, казва още управителят на Joker Media Rental.
Предимствата на такива събития според Иван Градинаров са и финансови – спестяване на разходи като настаняване и самолетни билети, особено при свитите в момента бюджети в сектора.
Чуйте разговора с Иван Градинаров.Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..
Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...
Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише. Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..
„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков , Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...
Пускането на ИИ “DEEP SEEK” доведе до неочаквани реакции и събития – ЗАЩО? Постига ли се наистина революция с този модел и повдига ли нови въпроси за надпреварата в разработването на технологията? Събеседник по темата ни е д-р Димитър Димитров, част от Института „INSAIT” към СУ „Св. Климент Охридски“: “DEEP SEEK” е модел за разсъждение,..
Графичният роман „Mаус“ на Арт Спигелман излиза за пръв път на български език. Представя ни го неговият преводач - Владимир Полеганов: "Комиксът е подценявана област на изкуството - смята се за явно популярна. Но чрез неочакваната форма се разказва история, която се говори и възприема много трудно. Авторът бавно е осъзнавал какво е да си син на..
В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица Георги Захариев – основател на Finance Academy, и Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН, обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..