Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Чобанов: Частните детски градини също нямат капацитет за повече деца

Тодор Чобанов
Снимка: БГНЕС

Недостигът на места в общински детски заведения не е от днес. Столичната община предприема различни действия за справяне с този проблем. Заместник-кметът по култура, образование и младежки дейности Тодор Чобанов заяви, че общинската администрация прави това, което е най-устойчиво и което постига най-добри резултати - непрекъснато да развива тяхната система:

"Кое поражда до голяма степен ситуацията, която имаме? Това е най-вече огромната механична вътрешна миграция към нашия град. По данни на националната статистика 68 души на ден официално се преселват от цялата страна в София, като повечето от тези хора са с деца или са млади семейства, които скоро, след установяването си в София, раждат деца и търсят възможност за записване в детските градини."

Тодор Чобанов обърна внимание и на редукцията на броя деца в група, като допълни, че в момента се разглеждат доклади за увеличение на допустимия брой до 30 деца в първа група на детската градина.

Във връзка с искането на родителите, чиито деца не са приети в общински заведения, за обезщетение под формата на ваучер за частни детски градини, заместник кметът изтъкна, че там няма достатъчно места:

"В София ние следим с голяма прецизност какво се случва в частните детски заведения. В момента в лицензираните частни градини, които са около 70 в София, има не повече от 200-220 деца в яслена възраст. Това са проверими факти, всеки може да пусне питане до Министерството на образованието и да получи информация. Същото е положението в лицензираните частни ясли. Те нямат капацитет да приемат повече деца."

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живко Йорданов (Artone) с нови ремикси на сингъла "Handle That"

Преди броени дни на музикалния пазар излязоха новите ремикси на сингъла “Handle That” на Живко Йорданов (Artone). Официално парчето излезе преди година, през май 2024 г. с вокалите на Симо. Пред Радио София Живко Йорданов (Artone) сподели, че по ремиксите е работил в екип с професионалисти от Палма де Майорка. "Наистина мога да..

публикувано на 25.04.25 в 14:05

Анимацията като творчески и икономически двигател

Анимацията в момента се разраства много бързо и постоянно се променя, като освен творчески, секторът може да бъде и икономически двигател. Българските аниматори са се заели със задачата да развиват анимация насочена към широка аудитория у нас, коментира пред Радио София председателят на Асоциацията на анимационните продуценти Димитър Петров...

публикувано на 25.04.25 в 12:16

Децата, отглеждани и възпитавани в детски ясли, намаляват

Децата, отглеждани и възпитавани в детски ясли, намаляват. От 2022 година насам осигуреността с места в детски ясли е замръзнала на няма и 20%, съобщава БГНЕС, позовавайки се на данни от националната статистика.  Близо 31 хиляди деца се отглеждат и възпитава в детски ясли в България, където функционират общо 839 самостоятелни детски ясли и яслени..

публикувано на 25.04.25 в 12:11
Стоян Братоев

Инж. Стоян Братоев няма да бъде сменен на заседанието на Съвета на директорите на "Метрополитен"

Директорът на “Метрополитен” ЕАД проф. инж. Стоян Братоев няма да бъде сменен днес на заседанието Съвета на директорите на общинското дружество, съобщава Столица.bg. Това е втори опит инж. Братоев да бъде отстранен, а след вчерашния брифинг на Борис Бонев и Ваня Григорова стана ясно, че "причината" е купуването на нови метровлакове и пускане на нова..

публикувано на 25.04.25 в 11:43
Кристина Добрева

Кристина Добрева и Антон Порязов - отдадени да помагат на другите

Каузата,  на която се е отдала Кристина Добрева,  е свързана с възпитанието на бъдещото поколение - децата и подрастващите. В предаването “Добър вечер, София“ с  нея разговаряхме какви са причините за това, децата от ранна възраст да изпитват неувереност в комуникацията и създаването на приятелства, как ние възрастните можем да им помогнем,..

публикувано на 25.04.25 в 11:38

Цветен квартален празник за малки и големи в столичния кв. "Лагера"

Цветен квартален празник организират за поредна година съседи и приятели в столичния кв. "Лагера“. На 26 и 27 април те ще съберат в Парк "Лагера" (Градинката с гъбите), където са предвидени концерти на живо, творчески работилници за малки и големи, квартален пикник, спортни и семейни игри, баскетболен турнир, базар с участието на творци и..

публикувано на 25.04.25 в 10:52
Андрей Зографски

Андрей Зографски: Съжалявам за пропуснатия шанс за София

Аз и колегите ми съжаляваме за пропуснатия шанс за София . Така общинският съветник от "Спаси София“ Андрей Зографски коментира събитията от последната седмица и оттеглянето на партията от кмета Васил Терзиев. "Ние влязохме в това обединение с големи амбиции, голяма надежда. Отказахме се от много. Направихме като партия вероятно..

публикувано на 25.04.25 в 09:57