Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представиха новата тарифа за авторски възнаграждения от концерти

Снимка: pixabay.com

Изминалите месеци поставиха българските музиканти и организаторите на концерти в изключително сложна ситуация. Събитията на живо пред публика в страната бяха спрени, а секторът се нуждае от подкрепа и различни мерки. 

Организациите “Музикаутор” и “Сцена Музика” представиха подписано по-рано през годината споразумение за сътрудничество. Документът договаря нова тарифа за авторски възнаграждения за българските творци от техни концерти. Целта е секторът да бъде изведен "на светло" и бизнесът да бъде в полза както на промоутърите, така и на потребителите и авторите.

Представеното споразумение предвижда агенциите, предоставящи билети за събития, да бъдат гарант за изплащане на авторските възнаграждения към творците, посочи изпълнителният директор на сдружение "Сцена Музика” Бойко Гюров.  

Изпълнителният директор на "Музикаутор" Иван Димитров подчерта принципите за изготвяне на новата тарифа за авторски възнаграждения от концерти:

"Първото нещо е прозрачност, второто е да се създадат условия за смислена, истинска конкуренция в бранша. Тази тарифа беше създадена в резултат на проучвания на опита на над 20 държави в Европа. И в крайна сметка това, което се стига като ясен механизъм, би трябвало да доведе до повече възможности, повече избор за хората."

Новата тарифа за възнаграждения от концерти се подчинява на механизми, следващи индивидуален подход според мащаба на събитията. За определянето на отчислението се взима предвид икономическата стойност на концертите, а за клубните изяви се въвежда иновативна, изцяло нова тарифа. Тя ще се калкулира на базата на капацитета мястото и броя продадени билети. За първи път в този сектор се предвиждат браншови отстъпки в максимален размер до 20%. От "Музикаутор" и “Сцена Музика” отправиха покана към всички организатори на събитията в страната да се възползват от облекченията.

Новата тарифа за авторски възнаграждения от концерти е утвърдена от Министерството на културата и  може да бъде прилагана от организаторите на концерти. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца играят вън

Днес предаването е в Шесто основно училище в София, темата е за достъпността в извънучебно време на училищните дворове , а първи гости са Мая Цанева от сдружение Безопасни детски площадки и Диана Андреева, експерт образование, Национална Мрежа за Децата: Мая Цанева : "Имаме нужда от повече добри примери и положително мислене - това, което е..

публикувано на 20.10.24 в 10:06
Павел Златаров

Моцарт и Менделсон в „Светлини и сенки“ на квартет Филхармоника

Павел Златаров е концертмайстор на Софийската филхармония. Но същевременно е първа цигулка в квартет Филхармоника , който вече няколко години представя своите добре обмислени и задълбочено представени програми пред публиката. В състава на квартета са още Милена Златарова (водачка на виолите в СФ), Ана Иванова, която е помощник - концертмайстор и..

публикувано на 19.10.24 в 20:21
инженер Стоян Митов тъкмо завършил в Дрезден

Историята оживява - инженер Стоян Митов - проект първи

Разговорите са с архитект Татяна Митова. В продължение на 21 години, тя ръководи архитектурно студио “Ами”. То е създадено през 1996 година, като частна практика от архитект Любомир Митов - племенник на инж. Стоян Митов. Продължаваме с  Кристиан Ваклинов - председател на „Гражданско сдружение за теснолинейката“, което безвъзмездно поддържа дома-музей..

публикувано на 19.10.24 в 16:00

Софийски разкази - На кино в стара София

Петър Кърджилов намира доказателства за първа кинопрожекция в България само година след премиерата на братя Люмиер в Париж. За първа прожекция говорят вестници от началото на декември 1896. Тя е в х-л Македония, след това има прожекция и в кафене "България", и в "Славянска беседа". Кои са първите "киносалони", какви интерсни професии е имало около тях,..

публикувано на 19.10.24 в 15:00
Сцена на битка, водена от цар Самуил и сина му Гавраил Радомир срещу византийците – миниатюра към т.нар. Мадридски препис на хрониката на Йоан Скилица, византийски летописец от края на XI в.

Адресите на любовта - цар Самуил и Биляна

Девойката пада жертва на чувствата си към владетеля Една от най-романтичните народни песни „Биляна платно белеше“ е съхранена от братя Миладинови. А Димитър Талев, позовавайки се на реални исторически източници в трилогията „Самуил“,  разкрива коя е девойката от любовната балада. Тя е дъщерята на богомила Дамян, на която българският цар отдава..

публикувано на 19.10.24 в 14:00

Благотворителността е страхотна, а доброволчеството е нейно продължение

Национален ден на благотворителността – интервю с Емануела Иванова от TimeHeroes : "За 12 години над 3000 кампании са се регистрирали в сайта ни, над 97000 души са дарявали време и ценни вещи. Благотворителността е страхотна - доброволчеството е нейно продължение. На ежедневна база не е трудно. Проверяваме всяка организация в платформата...

публикувано на 19.10.24 в 11:58

Най-семплото нещо е и най-въздействащо

Докоменталният филм „ INDIA. A Roadtrip Diary ”. От забързаните улици на базара Чаури в Делхи до деликатната тишина на индийската пустиня Тар, визуалният дневник на Мартин Граховски от едномесечно пътуване заедно с Петър Тухчиев ще ви отведе по пътешествието на една от най-оживените страни в света, разказано чрез комбинация цветни и черно-бели..

публикувано на 19.10.24 в 11:34