За големите епидемии на човечеството разказва постерна експозиция в Националния антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология на БАН от днес.
Идеята е на доц. Рачо Стоев, който завежда секция Антропология, а в изложбата актуалната тема е представена по интересен и достъпен за посетителя начин и ни кара да преосмислим ситуацията, в която изпаднахме тази година.
"През 164 г. след Христа по Средиземноморието е първият мор, който е познат от писмените ни сведения", разказа пред Радио София д-р Мария Христова - Пенкова, историк-археолог и един от създателите на експозицията. "Подробно описание със симптоми срещаме от Гален. Последствията за Римската империя са катастрофални. Отразява се и на етническия облик и демографския потенциал. Заразата се връща 100 години по-късно".
В хода на историческите процеси такива широко мащабни болести като шарка (вариола), тиф, холера, чума неминуемо са нанасяли щети на човечеството, променяли са начина на живот на държави и редица поколения.
"В експозицията стигаме до холерата, която покосява Европа през ХІХ век, обикаля света, променя канализацията и градоустройството, хигиенните и предпазните мерки", допълва д-р Христова - Пенкова. В началото на ХХ-ти век пък смърт причинява инфлуенцата, т.нар. испански грип...".
Изложбата "Големите епидемии в историята" може да бъде видяна до 30 ноември 2020 г. в сградата на Националния антропологичен музей (бул. „Цариградско шосе“ 73).
В знак на благодарност към медицинските работници, ангажирани в борбата с Covid-19 Институтът по експериментална морфология, патология и антропология с музей - БАН им предоставя вход свободен за посещение на изложбата.
На 7 ноември официално започна 33-тата Българска антарктическа експедиция. 10 полярници отплаваха от пристанище Варна с Българския военен научноизследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий". След около 2 дни се очаква да пристигнат на остров Ливингстън и да "разконсервират" българската база там. Общо около 60 души ще се включат в..
Национален симпозиум по детска офталмология ще постави актуални теми, свързани с детските очни болести пред над 150 вече регистрирани специалисти от извънболничната помощ и общопрактикуващи лекари. Форумът се организира от Българското дружество по детска офталмология, невроофталмология и офталмогенетика (БДДОНО) и ще се проведе на 16 ноември 2024..
Тази година "почти сигурно" ще бъде най-горещата в света от началото на воденето на статистика, съобщиха от Службата за климатични промени на ЕС "Коперник", цитирана от Ройтерс. От януари до октомври средните температури в света са били толкова високи, че 2024 г. със сигурност ще бъде най-горещата в света, ако температурна аномалия до края на..
Отворено писмо до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и министър-председателя на Унгария Виктор Орбан изпратиха от Българския фермерски съюз. В него те настояват "за по-конкурентоспособна търговска политика на ЕС и преразглеждане на споразуменията с Меркосур и търговията с Украйна и Китай". Българският фермерски съюз,..
Представяме книгата “Възпиране на Армагедон. Биографията на НАТО“ от Питър Апс, от поредицата “Власт и отговорност“. За автора и книгата разказа Свилен Спасов, създател на цялата поредица, в която са събрани значими литературни произведения. За автора: Питър Апс е военен кореспондент на Ройтерс и от няколко десетилетия е един от..
След като през вчерашния ден кметът на София Васил Терзиев направи обобщение на първата година от управлението си, от което най-запомнящо бе изказването му, в което цитира част от популярна попфолк песен, че "Не сме безгрешни, но сме истински", то днес общински съветници отвърнаха с други популярни строфи, за да обрисуват направеното в последната..
Проектът R.E.A.L. (Research, Evaluate, Analyze, Learn) е иновативна инициатива, финансирана по програма Еразъм+ , която има за цел да изгради младежко население, способно да разпознава истината в дигиталния свят и да бъде подготвено за критично мислене не само в дигиталния свят. Критичното мислене съвсем не е единственото, което ни е..