От общинската администрация заявиха пред Радио София, че досега няма постъпило официално възражение и празникът на Своге ще се проведе на 4 юли. Зам.-кметът на Своге Илия Богданов, председателстващ Общинския щаб за защита при бедствия, който в момента изпълнява и функциите на кризисен щаб за коронавируса, поясни:
"Ние следим социалните мрежи. Виждаме, че има определени хора, на които не им харесва самия празник или не желаят да се проведе по този начин. Други изразяват опасение, че може това да увеличи риска. Обвиняват ни в безотговорно решение. Ако Националният кризисен щаб постанови съответни решения и министърът ги формулира в своя заповед, ние безусловно ще се съобразим. На този етап ние не може своеволно да отнемем правото на гражданите да се чувстват празниците. След толкова месеци на социална изолация, хората имат нужда и от малко настроение и малко въздух."
Тържественият концерт на градския площад в Своге ще се състои на 4 юли, но по традиция честванията ще продължат една седмица и реално ще започнат още на 29 юни. Илия Богданов подчерта, че ще бъдат приложени всички изисквания, които произтекат от удължаването на извънредната епидемична обстановка до 15 юли, като не изключи и отмяна на честванията за празника на града, ако се наложат ограничения за събитията на открито.
Национален протест на медицинските специалисти ще се състои от 12.00 часа пред сградата на Министерството на здравеопазването. Той е организиран от Синдиката на българските медицински специалисти (СБМС). Мотото на протеста е „Достойнство, не мълчание“. Протестиращите заявяват, че получават заплати близки до минималните. Алармират за закриването на..
Над западната и централната част от Дунавската равнина ще бъде предимно ясно, а над Североизточна България, под влияние на студен атмосферен фронт, от североизток с усилване на вятъра ще се заоблачи и до сутринта на места там ще превали. Минималните температури ще са между 6° и 11°, в София - около 7°, съобщават от Националния институт по метеорология..
Днес предаването гостува на община Пирдоп, където от днес се провеждат „Влайкови дни“. Дългогодишна традицияе през месец май в Пирдоп да се организират културните празници на града. Богатата културна програма ще бъде представена от 11 до 24 май. Тази година Влайковите дни ще бъдат белязани от 160-ата годишнина от рождението на Тодор Влайков..
Културното наследство между 1944 и 1989 е обект на страницата на Стефан Спасов " Забравената цивилизация ": "Избрах втората половина на 20 век, защото не се обръща много внимание към нея. Началото ми бе любителско, само снимах и публикувах. Постепенно това се разви сериозно, опитах се да се свързвам с авторите на произведения, на архитекти на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: "В научната статия на израелските учени Майкъл Чернин и Шай Халеви от Израелската служба за..
Въпреки, че паметта ѝ е почетена с паметници в Белово и родния ѝ Пазарджик, днес малцина знаят името на Мария Сутич – единствената жена в Хвърковатата чета на Георги Бенковски, станала поборничка от любов. Тя и съпругът ѝ, далматинецът Иван Сутич, служител на Барон-Хиршовата железница са младоженци, но когато той решава да се присъедини към..
„Това, което остава“ на Димитрис Георгиев тръгва с гала премиера: "Вдъхнови ме нещо много трагично. В съзнанието ми остана конкретната песен, която вървеше по времето на катастрофата, в която загина баща ми, аз също бях там. В началото това бе първа сцена, проследяваме последствията от един трагичен инцидент. Беше неизбежно да надградим сценария, той..