Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преоткрийте Северното Черноморие

Снимка: Wikipedia
Дългото чакане на границата с Гърция върна българските туристи по родното Черноморие. 

Традиционно повечето места по южното крайбрежие са по-популярни, но северно от Варна има също много добри идеи за почиващите.

НОС КАЛИАКРА

Намира се на 12 км от Каварна, рок столицата на България. Полуостровът влиза на 2 километра в морето и завършва с отвесни 70- метрови скали, от които се открива невероятна гледка, а при повече търпение, може да бъдат видени и делфини сред вълните по изгрев и залез слънце.

Наблизо се намира и мидената ферма в село Българево. Мидите са пресни и се отглеждат на място.

БОЛАТА

Единственият пясъчен плаж в района на Калиакра е заливът Болата. До преди 20-тина години, той е попадал във военна зона и достъпът до него е бил ограничен. Точно поради тази причина остава див и незастроен и до сега. Плажът е малък и много живописен, като от двете си страни има скални масиви с издълбани в тях пещери. Освен това Болата е включен в класацията на най- красивите заливи в света.

РУСАЛКА

За любителите на гмуркането с шнорхел са плажовете на Русалка. Водата там е толкова прозрачна, че могат да бъдат разгледани много от подводните скали, риби и миди. И една малка тайна - плажовете там не са 2, както изглежда, а 3. За да стигнете до тайната плажна ивица, трябва да изберете левия плаж и да минете през дупка в скалата.

КАМЕН БРЯГ

Ако обичате да спите на палатка или да пътувате с кемпер, високите брегове на Камен бряг са точното място. Мястото е известно с посрещането на July morning, ноипрез август също има какво да се види - състезанието по скално катерене, което събира феновете на екстремните преживявания и др.

ТЮЛЕНОВО

Скоковете от скалите край Тюленово е друго изживяване, което вдига адреналина. Плаж няма, но за сметка на това, мястото е чудесно за гмуркане, тъй като в района има много подводни пещери. От няколко десетилетия насам тюлените са изчезнали, но историите на местните запазват духа на мястото.

ФАРЪТ НА ШАБЛА

Най-източната точка на страната е Фарът на Шабла. Той е построен по точно копие на прочутия Александрийски фар, но е по-малък от него. Това, което трябва да се знае, е през топлите месеци бреговата ивица на Шабла е съчетание от пясъчни плажове на север и скали на юг от нос Шабла.

ДУРАНКУЛАК

Или „Блатото” както го наричат местните. В него има два острова, на които са намерени най-древните археологически останки в Европа. Защитената местност е дом на над 250 вида застрашени растения и животни. Освен това има огромен плаж със ситен пясък и чисти води, а там където тънката пясъчна ивица разделя Дуранкулашкото езеро от морето, се открива неземно красива гледка.

Това са само част от живописните места на Северното Черноморие, които си заслужава да бъдат посетени.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пианото е най-естествено, ние не свирим на него, то свири на нас

Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..

публикувано на 23.02.25 в 09:42

Нова музика за стари филми

Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..

публикувано на 22.02.25 в 16:39
Лесничеят Васил Попов

Историята оживява - Лесничеят Васил Попов, част първа

Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Софийски разкази - Софийска хроника. София след Освобождението (1878-1885)

Разговорът е със Здравко Петров -  урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии."  Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..

публикувано на 22.02.25 в 15:00
Вивиа Ники

Северът със скритите му красоти

Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.

публикувано на 22.02.25 в 14:49

Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство

Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..

публикувано на 22.02.25 в 13:40
Мария Маринова и Евгения Селвелиева

Мечталище - културен хъб

Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места.  Реално има супермного..

публикувано на 22.02.25 в 11:35