Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почивка в България – дали, къде и защо

Снимка: БГНЕС

Сложната ситуация покрай световната пандемия постави множество хора пред труден избор – дали да отидат на екскурзия в България, дали да изберат чужбина, да осъществят ли дълго чаканата почивка на морето, или да се усамотят в планината. Част от хората дори предпочетоха да отменят резервациите си за лятна ваканция и да релаксират у дома.

 Голяма част от хотелите по родното Черноморие уверяват, че проблем със сигурността няма, а празните плажове от средата на юни вече се радват на множество посетители. Както се оказа през последните седмици, Гърция продължава да бъде една от най-желаните дестинации, поради доброто обслужване и близостта си до нашата родина. Ще претърпи ли загуби тази година туризмът у нас?

„Аз съм в постоянен контакт с туроператори и туристи от всички краища на Европа. За съжаление трябва да кажем, че има отменени резервации, но те са в по-голямата си част от Западна Европа. Хората искат да дойдат на почивка, но полетните програми са силно намалени и туроператорите анулират без съгласие на клиентите – това се жалват български хотелиери. В Русия също губят надежда, че може да имат летен сезон в България. Шансът е това да стане през август, но не е сигурно. Великобритания постави България в списък, в който техните граждани при завръщането си трябва да излязат в карантина, в резултат на това се анулираха полети. В момента основно хотелиерите разчитат на български и румънски туристи. Добрата новина е, че националният въздушен превозвач на Полша започна голяма и безпрецедентна офанзива към българското море,“ сподели пред радио София Руслан Йорданов, собственик на Национална информационна агенция „БГ туризъм“

Ако все пак имате резерви към почивките в морските курорти, планините в България предлагат пространство, чист въздух и зеленина, които не само помагат на имунната система, но и вдъхновяват.

„Има и много алтернативи за видове туризъм и тук ще отделя специално място на културния, защото според мен той е духът на страната ни. Като страна с хилядолетна история и наследство, оставено от древни цивилизации, България има какво да предложи на своите гости, които имат интереси в областта на историята, културата, етнографията, религията, архитектурата и изкуството. Има уникални археологически открития - древни селищни могили от епохата на неолита, тракийски светилища и гробници, останки от римски градове, византийски и средновековни крепости, архитектурни резервати, етнографски комплекси, църкви и манастири, текета и много други. Регистрирани са около 40 000 исторически паметници (7 от които в Списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство), 36 културни резервата, 160 манастира, около 330 музея и галерии.“, коментира още Йорданов

Руслан Йорданов

Експерти смятат, че загуби за туризма и бизнеса са неизбежни, но кризата може да се преодолее с много работа и стратегически решения за бъдещето от страна на българските хотелиери и ресторантьори.

„Много трудно е за хотелите и заведенията днес, които са отворили да работят – инвестирали са средства за сезона, а се оказва, че един ден дискотеките и нощните заведения се затварят, на другия ден се отварят, ограничават се сватбените тържества. Тази неяснота затруднява туристическия бранш и провеждането на събития – конферентни, спортни, културни. Аз лично виждам един огромен хаос в заповедите на здравното министерство. Моят призив към туристите е това лято да си подарят здраве, а не просто почивка. Да използват ваканцията като превенция – препоръката ми е това да направят в България, да се възстановят чисто физически и психически, да се вдъхновят за нови възможности“, каза още Руслан Йорданов

Още по темата чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Инспекцията по труда откри над 450 нарушения в строителния сектор

В края на януари 2025 г. Главна инспекция по труда започна интензивни проверки в строителния сектор заради наблюдавания голям обем от извършване на строително-монтажни работи и допуснатите трудови злополуки в сектора. Кампанията ще продължи до края на март 2025 г. От началото на кампанията са посетени 383 строителни обекта, на които са заварени..

публикувано на 10.02.25 в 18:20

Форум, 10.02.25: Какъв ефект да очакваме от бойкота на големите търговски вериги

В началото на седмицата фокусът на вниманието на водещата на "Форум" Елена Пъневска и нейните коментатори тази седмица - д-р Наталия Футекова и Ангел Георгиев, са привлечени от различни злободневни теми. Ето, някои от тях: Забрана на търговията с вейпове - част от целта да се регулира безконтролното предлагане на цигари и алкохол на деца;..

публикувано на 10.02.25 в 18:15

Общините се подготвят за преминаването към еврото

Подготовка за еврозоната: общини променят десетки наредби и правилници, за да преминат от лева към еврото. Преминаването от лев към евро вече виждаме в няколко общински администрации. Изискването за актуализиране на всички общински наредби, правилници, инструкции и подзаконови нормативни актове и актове на държавните органи трябва да се случи до 24..

публикувано на 10.02.25 в 17:25

Търговските вериги отдавна са нарушили всякакви принципи на пазарната икономика

За масов отказ от пазаруване в супермаркетите призоваха граждански организации. Организаторите апелират към бойкот на хранителните магазини този четвъртък, 13 февруари, по примера на някои от съседните ни държави, които проведоха такива акции, а при други предстои (Гърция, в Румъния и Косово се провеждат днес). Всичко започна в края на януари,..

публикувано на 10.02.25 в 16:50

Започват лекции на "нови идоли" за надскачане на предразсъдъците

Четири фрапиращи лекции за живота обещават организаторите на среща-семинар "Надскачане" , която предстои на 12 февруари. "Първите лектори ще ви обърнат поне една представа за живота и ще дадат поне една мотивация да осъзнаете, че можете всичко", твърдят от фондация "Деси, къде си?". Новият проект на организацията под наслов "Новите..

публикувано на 10.02.25 в 16:24

В България липсва механизъм за социална помощ след задължително лечение в психиатрия

Зачестиха случаите на опасни обществени прояви от хора с психични проблеми. Правните аспекти на проблема коментира адвокат Силвия Петкова. Първият проблем, който тя идентифицира е  недостатъчност на местата в специализираните психиатрични болници и недостатъчност на специалистите лекари - психиатри.   Показателен пример за този проблем е..

публикувано на 10.02.25 в 15:37
Проф. Христо Кожухаров

Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната

Психиатричната помощ у нас е недофинансирана, призна здравният министър доц. д-р Силви Кирилов. Той обеща повече пари за тази дейност през 2025 г. По думите му не се предвижда създаване на психиатрични клинични пътеки. Финансирането остава за сметка на здравното министерство. Категорично е необходима реформа в психиатричната помощ в страната. От над..

публикувано на 10.02.25 в 15:30