Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Менар" събира в една седмица най-доброто от иранското кино

Седмица на иранското кино ще започне на 24 юли в Дома на киното. Събитието е организирано от фестивала “София Менар” със съдействието на Иранския културен център в София. Панорамата включва седем заглавия от последните пет години, отличени на международни филмови форуми. Предвидена е и изненада - преди всяка прожекция, организаторите ще раздават традиционни персийски награди.  

Иранската киноседмица започва в петък в 20.30 ч. в Дома на киното. В рамките на една седмица всяка вечер в 20.30 ч. ще има по един ирански филм. Началото е с филма “Пастаряни”, който се превърна в един от фаворитите на българската публика в последното издание на “Менар” през януари.

"Затова решихме да открием с него, а филмът е много приятна кулинарна комедия, която ще допадне на страшно много зрители. За да усетим и духа на иранската кулинария, всички зрители ще получат при влизане в залата парче традиционен ирански сладкиш, така че освен за душата, ще се погрижим и за сетивата на хората”, казва Здравко Григоров от организаторите.

На 25 юли ще бъде показан филмът “Приказният замък” на един от класиците на иранското кино - режисьорът Резан Мир Карими. “Иранското кино ще има няколко водещи имена като Аббас Киаростами, Маджид Маджиди, Мохсен Махмалбаф, Реза Мир Карими и Агар Пахтади.

“От всички изброени режисьори единствено Реза Мир Карими продължава да твори в Иран. Ще покажем неговия най-нов филм “Приказният замък”, който е отличен с множество международни награди.

На 26 юли зрителите ще могат да гледат филма “Стадо без пастир” - един нетрадиционен ирански филм, близък до стилистиката на Куентин Тарантино - доста кървав филм, непрепоръчителен за хора с по-слаби нерви, но интересен като експеримент, защото иранското кино досега не е предлагало такъв тип филми. Лентата има и много награди в Иран. 

На 27 и 28 юли ще бъдат излъчени два филма, режисирани от жени - “Майчинство” и “Сезонът на нарцисите”.

На 29 юли  ще бъде показан експерименталният филм “316” на Пейман Хагани, който е филм без актьорски лица. През цялото време историята се разказва чрез 315 чифта обувки. “Много добър сценарии, така че историята по никакъв начин не страда от това, че не виждаме човешки лица”, обяснява Здравко Григоров.

На 30 юли Седмицата на иранското кино ще завърши с най-звездния филм “Хотел пет звезди”. В главните роли са носителят на Сребърна мечка и наградата от Кан Шахад Хосейни, който всички познават от филмите “Раздяла” и “Търговският пътник”, като и двата филма бяха отличени с “Оскар”. Другият главен актьор е Хомаюн Ершади, който познаваме от филма на Аббас Киаростами “Вкусът на черешата”.  

Чуйте целия разговор на Катя Василева със Здравко Григоров в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03