Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Шарганската осмица в Сърбия - влакът, който сбъдва мечти

Снимка: Петра Талева
Шарганската осмица е перлата на сръбските железници. Който е пътувал с Родопската теснолинейка, може би знае за какво усещане става дума. Маршрутът, по който минава шарганското влакче, е уникален със своята природа и бит.

Линията е сред най-живописните на Балканския полуостров. 15 километра, от които две трети - под земята. По тази линия има 22 тунела. Годишно железницата вози над 100 хиляди туристи. Постоянно се инвестира в поддръжката на композицията, а гарите са лъснати до неузнаваемост.

Във влака пътуват хора от цял свят, а ръководител движение на Шарганската железница е Здравка Райович с над 30-годишен опит в железниците, наследила любовта към живота на колела от своя баща, също железничар.

Историята на Здравка, свързана с Шарганската осмица, е още едно доказателство, че човек е толкова голям, колкото са големи мечтите му.

Имало едно време един теснолинеен влак, който всички с любов наричали Чира – започва разказът за Шарганската осмица. Той си проправял път из внушителните пейзажи на Сърбия и Босна - от Белград към Сараево.

Чира возел всички, а за децата от крайпътните села най-очакваната радост била да излязат в часа, в който влакът минава и да му помахат за късмет.

В средата на 70-те години Чира трябвало да отстъпи път на новите и бързи железници, и бил спрян. Хората се сбогували с него като с близък човек и дълго тъгували. Но филм на режисьорът Емир Кустурица дава нов живот на Чира и сбъдва мечти с Шарганската осмица, както днес се нарича теснолинейката.

Години наред част от тази история е Здравка Райович, която ръководи движението с широка усмивка и сърце.

„Дъщерите ми не поеха по моя път, но може би някой от внуците ми ще го продължи. Хората обичат да се возят на Шарганската осмица, а на нас работата ни харесва, защото предизвикваме усмивки.

Идват туристи от целия свят, а ние се стремим те да бъдат винаги доволни, с добри впечатления и да идват отново. Успехът в работата ни се дължи и на големия ни опит. Това, че с колегите се познаваме много добре като хора и професионалисти ни помага да бъде добър екип.

За да си добър в работата си, трябва да я обичаш и да си отдаден на нея, да правиш всичко от сърце. Като ръководител движение моите задължения са да обединявам и координирам усилията на всички колеги, а те отлично знаят своите отговорности и това какво е сигурност. Наистина не можем един без друг.

Както всички хора и аз много обичам да пътувам, макар да нямам много време за това. Миналата година бях в Чехия, преди това в Унгария, а може би някой ден ще дойда и при вас“, казва Здравка Райович.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 22.01.25: Президентът Румен Радев и политиката, която води вече 9 години

Тази вечер седмичните коментатори във "Форум", заедно с водещия Константин Лавсов, обсъждаха някои злободневни теми и припомниха близкото минало: коментар за президента Румен Радев и политиката, която води вече 9 години; до каква степен сме се развили като гражданско общество; за корупцията и за предприемачеството в България; войната в..

публикувано на 22.01.25 в 18:35
Борис Бонев

Димитър Петров е феодализирал „Управление и анализ на трафика“ в Общината

Искане за оставка на директора на дирекция „Управление и анализ на трафика“ в Столичната община поискаха от групата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (Спаси София) в Столичния общински съвет. Димитър Петров, който заема длъжността 12 г., трябва да бъде отстранен, заради сключени неизгодни договори за пътни маркировки, светофари и..

публикувано на 22.01.25 в 17:27
Нели Колева, ръководител „Стратегически партньорства“ във фондация „Заедно в час“

Младите учители са добри, но им липсва практическа подготовка

През миналата година беше подготвяна промяна в наредбата за статута и професионалното развитие на учителите, директорите и другите педагогически специалисти. В момента, за да израсте в кариерата учител или възпитател, трябва да отговаря на няколко изисквания като стаж, професионална квалификационна степен и др., но и да е преминал атестиране в..

публикувано на 22.01.25 в 17:12

По-малко хора ще използват патронажната грижа в община Костинброд

От тази година се налага редуциране с три пъти на ползвателите по Програма за патронажна грижа в община Костинброд . Намалението се случва, заради свития бюджет по програмата „Грижа в дома“, която се финансира чрез Министерството на труда и социалната политика. Така Костинброд е поредната българска община, която променя рамката, в която съществува..

публикувано на 22.01.25 в 16:47
Предупредителните надписи не са достатъчни за безопасността

Ако посещавате планината и в снега, "Лавинистика" е за вашите деца

Защо се случват лавини? Къде и кога най-често падат? Какво можем да правим, за да ограничим риска от лавинни инциденти? Какви базови спасителни техники за откриване на пострадал при инцидент трябва да усвоим, за да сме по-спокойни при разходка по снежните планински склонове?. Тези и други въпроси е добре не само да си зададем, но и да..

публикувано на 22.01.25 в 16:32

С "Билет до Америка" Иван Бърнев и Башар Рахал ще стигнат до Берлин

Новата постановка "Билет до Америка" на режисьора Ивайло Христов по идея на Мартин Макариев и Луиза Григорова-Макариев и текст на Биляна Тодорова ще се играе отново на 30 януари, след което тръгва към зрителите от страната. Турнето им започва през февруари и се планира да завърши в Берлин. В главните роли на стендъп комика Емил Гатев и на..

публикувано на 22.01.25 в 15:09

В България липсват поне 515 педиатри

Достатъчно ли са детските специалисти, които да предоставят качествени услуги за най-малките пациенти у нас? Решен ли е проблемът и в съседен Перник, където поради отпуск на трима от педиатрите в МБАЛ „Рахила Ангелова“ не беше осигурена 24-часова лекарска грижа за децата. “За съжаление, този разговор остава един и същ в годините. Имаше светлина в..

публикувано на 22.01.25 в 14:55