Роденият в Ловеч артист е добре познато име в културните среди на Париж. Учи моден дизайн, архитектура, изящно изкуство и графичен дизайн в Академия за изящни изкуства във френската столица. Започва кариерата си като дизайнер на дрехи, а след това посвещава душата си на създаването на поетични колажи. Продава творбите си на известни колекционери от Европа и Америка.
След 10 години в културните среди на Франция, Мартин Джачков ще впечатли българската публика с първата си самостоятелна изложба. И ето защо решава да го направи именно сега:
"По стечение на различни обстоятелства, мисля че това беше най-правилният момент за тази изложба. Тя е на открито, намира се в Градската градина и предвид обстановката от тази година е много подходящо хем да създаваме култура, хем да спазваме правилата."
Макар и малко подценяван като жанр в художествената гилдия, колажът може да е на абсолютно същото ниво, като импресия и резултат във фигуративното изкуство, като останалите жанрове, изтъква Мартин и обяснява своята слабост към портретите:
"Портретът е една история за един човек, но зад него се крият истории за света и живота. Всеки човек има истина и в тази истина се крият много чувства, много красота, страхове, препятствия, смелост. Нарекъл съм моята изложба “Омагьосана душа”, защото смятам, че посланията на моите картини се намират във всяка една от душите на портретите, които съм създал."
Артистът се вдъхновява от поезията и философията на Оскар Уайлд, творчеството на художници като Ван Гог, Бернар Бюфе, Тициан, Никола де Стайл, Лолита Лемпицка. Като своя мисия приема промяната на средата за изкуство в България. Има желание да покаже на младите художници, че изкуството им има стойност и че път за развитие винаги има.
Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..
Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..
Единственото село в България с паметник на Буквите – с. Иваняне, празнува на 24 май, съобщиха от районната администрация в Банкя. Празничната програма ще завладее селото още от сутринта, като кметът на Иваняне Албена Иванова и район "Банкя“ са замислили тя да приключи чак в 22.00 часа. Програмата ще започне в 09.30 часа с разходка с..
Одобрен е фишът за повишаване степента на защита на банята в Княжево като паметник на културата с местно значение. Това е важна стъпка към запазването на една ценна част от историята и архитектурата на нашия град, съобщават от "Екипът на София": "На 13 февруари внесохме в НИНКН документите, изготвени от арх. Любомир Пейчев. Благодарим на..
Асоциация за развитие на София и Бюро за интеграция и социални иновации организират Софийска работилница "Климатичен пясъчник" по пилотен проект за създаване на климатично убежище от градските топлинни острови. “Това е един проект, който цели да подготви София, заедно с други градове, да разберат малко повече за градските топлинни острови . Това е..
Сдружение "Деветашко плато" издаде сборник с вдъхновяващи примери и демократични подходи за управление в малките населени места. Изданието е озаглавено "Петелът, който буди хората" и води читателя на различни места в България – непознати, преоткрити, посвоему привлекателни и специални. Сборникът споделя историите и на хората в тези малки села –..