Ако разглеждаме като отделни издания тези, на които кориците са различни, значи това е седмото издание. Така ги брои самият автор Алек Попов, който бе гост в неделното ни “Радиокафе” и който винаги държи "на това нещата да не се повтарят и да има нещо ново”.
Сюжетът от филма “Мисия Лондон” вече е широко известен, но книгата дава едно по-дълбоко измерение на историята и героите, защото всеки читател ще открие неща, които са специални за него, коментира авторът пред Радио София:
"Най-лесното и най-достъпно е сюжетът в “Мисия Лондон”, който е много динамичен и забавен. Но има и много подтекст, който вече е свързан с определени културни натрупвания и познания за миналата и общия контекст, в който пребиваваме."
Манталитетът и народопсихологията не са нещо, което се променя от днес за утре и много от нещата в романа изглеждат актуални и днес, макар от първото издание на книгата са минали почти 20 години, отбеляза Алек Попов:
“Разликите в новото издание са свързани предимно със стилистични поправки и уточнения с цел подобряване на точността на мисълта на автора. Съзнателно съм се въздържал от по-големи редакции, защото книгата е един документ на времето.”
Алек Попов е роден в София през 1966 г. Завършил националната гимназия за древни езици и култури “Константин Кирил Философ” и българска филология в софийския университет “Св. Климен Охридски”. Романът му "Мисия Лондон" излиза през 2001 година. Автор е на сборниците с разкази: "Митология на прехода", 2006; "Ниво за напреднали", 2002; "Пътят към Сиракуза", 1998; "Зелевият цикъл, 1997"; "Игра на магии", 1995; "Мръсни сънища", 1994; "Другата смърт", 1992. През 2013 и 2014 година излизат романите "Сестри Палавееви" и "Черната кутия".
Алек Попов пише и радиопиеси, излъчвани по Българското национално радио, сценарии за игрални и документални филми. Носител е на редица литературни награди. През 2004 г. получава годишната награда на списание Clouds, където романът "Мисия Лондон" се публикува на английски език. През 2005 е удостоен с Националната награда за драматургия “Иван Радоев”.
За различните измерения на книгата "Мисия Лондон" и новото й издание с Алек Попов разговаря Лили Големинова.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..