Транспортните точки в града са като акупунктурата на едно общество. Един художник не пълни формичка. За да дефинира и материализира идеята си творецът минава през „хубаво страдание“.
Това сподели в ефира на Радио София проф. Боян Добрев, преподавател в Националната художествена академия и автор на големи пана – част от дизайна на две нови ключови метростанции от Третата линия на софийското метро.
При МС „НДК 2“ изходът към Петте кьошета (бул. „Хр. Ботев“) проф. Боян Добрев е изобразил поета революционер.
„Образът на Ботев е неделима част от културата, образованието, на всички нива. Моята цел беше не да покажа нещо ново за него, а като символ на Втори юни. Темата за безсмъртието през стихотворението за Хаджи Димитър, за този, който загива за свободата на България.
Паното е озаглавено „Знаме“ и не него са всички участници в Ботевата чета, плюс исторически върхове като Левски, Раковски, Стамболов, както и препратка към следващите борби и войни, обяснява проф. Добрев.
При МС „Красно село“ работата на художника е свързана с околните улици. Тук разпознаваме Цар Борис III, Гео Милев, Димитър Талев, както и много други личности, символи на българското.
„Този стенопис е визуално осмисляне на епохата. Беше трудно, но дано е интересно. Опитах се да предам послание, което изглежда документално“, добави творецът. От друга страна многото изобразени хора са обединени с цветовете на националното ни знаме и „прави посланието четливо“.
Чуйте разговора на Лили Големинова с проф. Боян Добрев.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..