Ако ви е замирисало на окосено сено или обикновена плява - има защо. Това е За цвят и мерудия и днес ще бъда вашият пастир на нивата от събития. Нивата е пловдивска, кравефермата също, главният герой - не. Той е от Банкя, но беше там за снимките на новия епизод на „Близо до народа“. Още в самото начало при вида на голяма селскостопанска машина героят премиер възкликна „ Представи си ги онези хора навремето с Белчо и Сивушка как са орали браздата, а сега гледай какви неща има…“. Тук се появява и земеделският министър Десислава Танева с почти 10-минутно експозе, като разяснява на публиката всички възможни мерки и проекти с точните кодове. Дори Борисов отбеляза: „Аз не мога да ги запомня - 76, 41, 52, 3…за мен е важно да има млекце за децата“.
(Ей така седя и си мисля: Аз дали не мога като събитиен пастир да кандидатствам по мярката 735689…Мда, записвам - да питам министър Танева).
Но да се върнем във фермата. Видимо очарован от едно добиче, нашият герой отбелязва, че на бодлива крава Бог рога не дава и допълва, че това е много важна приказка. Безспорно народната мъдрост е ненадмината.
Да видим обаче колко държавническа мъдрост е вложена в публикувания от Министерството на финансите законопроект за държавния бюджет за следващата година. Приоритет са политиката на доходите, здравеопазване, социална и пенсионна политика и отбрана. И веднага започнаха коментарите: В една национална телевизия бившият министър на икономиката Николай Василев заяви: „Това е бюджет на хаотичните разхищения. Така правят хора, които нямат намерение да управляват и смятат да оставят на следващите празна хазна". А пенсионната политика коментира така: „Това вече не е пенсионна система. Това е една система за хаотично предизборно раздаване на всички“. В ефира на БНР пък финансистът Любомир Христов заключи: "Цялата ни пенсионна система е основана на подвеждане и заблуда“. И още: „ В кодекса за социално осигуряване има членове, раздели и части от кодекса, които, все едно аз да лепна етикета „Троянска сливова“ върху компот с джанки и да ви продавам компота от джанки за „Троянска сливова“. Това е като в онази поотлежала вече история с пратката медицински консумативи от Обединените арабски емирства, дето се оказаха повече фурми, отколкото маски. Но това е стара история. А аз гледам само напред. След посещението на помощник-държавния секретар Купър, посолството на САЩ съобщи, че ще уважи молбата на българското правителство и ще ни подари два изведени от експлоатация F-16. Така като си мисля, нация техническа сме ние, с тесла и тел чудеса правим, та току виж и литнали тези самолети. А в чудеса трябва да се вярва, какво друго ни остава.
И тук е мястото да ви кажа, че точно днес се навършват 100 години от рождението на фантастичния Джани Родари. Смятам да ви поздравя с едно стихче, за което се сетих покрай самолетите.
Казва се „Стари вещи“:
Търговецо на стари вещи,
Какво успя да събереш ти?
Една обувка без подметка,
Една проядена жилетка,
два чифта стари панталони
Отзад протрити от поклони,
една лакейска ръкавичка,
Една паничка без паричка,
И най-отдолу, вдън торбата,
Един министър на войната.
На последния в наши дни му се казва министър на отбраната, мили деца… но сега си запушете ушичките, следващите думички никак не са възпитателни. Те са на настоящия министър Каракачанов. На церемония по повод деня на парашутиста, той влезе в диалог със случаен гражданин, а видеото обиколи за минути Фейсбук. Ето какво си казаха вкратце:
Гражданин: Вие и вашето правителство сте срам за България…народът не ви иска.
Каракачанов: Кой народ, ти ли си народът?
Гражданин: И аз съм народът, аз лично не ви искам.
Министърът: Ти може да не искаш и майка си, но това си е твоя работа.
Разбрахте уважаеми слушатели, майките са си ваша работа, но маските - не. С маската, не с майката трябва да ходите навсякъде с некой, както се казва на управленски сленг, изключения. В заповедта на здравния министър първото такова, заведено с буква а е изключение от задължението се допуска за клиентите в местата за хранене и питейните заведения. А последните продължават да работят точно както през лятото - за да поддържат силния дух и вяра у народа. И като казах лято, да не пропусна да отбележа, че Васил Божков вчера съобщи, че създава гражданска платформа Българско лято. Ето какво пише той във Фейсбук: „В условията на 3-та национална катастрофа хунтата е заграбила всичко. Българската държава и българския народ са на път да изчезнат… Да вземем нещата в собствените си ръце“. А дали са измити тези ръце с вода и сапун? – заради Ковида питам. Не че ме тревожи нещо. Той и професор Кантарджиев каза" „Без паника и преекспониране. Здравната система прави каквото може“.
Та и аз така, за Цвят и мерудия днес, направих каквото можах.
А на финала, в деня на вълшебния Джани Родари, завършвам със стихче, което звучи така:
Знам, че това са измислици,
Но темата беше такава,
А не знаех какво да напиша,
Понеже си нямаме крава.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..