Чудовищата в изкуството могат да бъдат всякакви, в живота – това сме самите ние. Човекът е най-ужасяващ и най-вреден. И това мнение не признак на песимизъм, а повик за опомняне. Има и прекрасни хора, а битката между доброто и злото е вечна.
Това посочи при гостуването си в Радио София кинокритикът и писател Благой Иванов, който заедно с художника Петър Станимиров издаде през 2019 г. книгата „Седемте градски гряха“.
По думите му всяко противопоставяне на чудовищата е полезно и положително, във всеки смисъл, с всякакви средства.
Страхът може да ни държи будни или да заспиваме с него.
В изкуството – литература, кино, дори музика, тази борба дава усещането за спектакъл, за куриоз, за благоговение, дава адреналин.
Отначало страшното забавлява, ако е контролирано, разсъждава Благой Иванов. По-сетне зад него се вижда символика и подтекст. И изкуството може да го използва, за да отправя послания.
Част от всекидневните недостатъци (страшилища) в обществото се банализират, но с натрупването се превръщат в сериозен проблем.
„Будителите нямат нужда от допълнителен повод, за да бъдат морално, интелектуално и културно будни. Това са хора, които са такива по принцип. Нямат нужда от стимули, от медии, от награди. И може би в кризисни ситуации те се открояват“, допълни Благой Иванов.
Чуйте разговора на Ива Дойчинова с него.
Светът стана сложен, информационният океан – прекалено дълбок. Днес повече от всякога е необходим коментарът като изконен и класически журналистически жанр. Сякаш сме във вихър, атакувани сме от всякаква информация от най-различни източници и..
Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е..
Историческите сгради на БНР са темата на днешното ни предаване в деня на 90-та годишнина на Радиото с главно "Р": "Oт "Бенковски", в спомените на Кирил Разсуканов за Родно радио , през "Московска", на ъгъла с "Бенковски" заедно със Здравко Петров, до..
В Лозенец още кънти споменът от чутовните кабарета на Сирак Скитник и жена му Олга. Къщата им на ул. „Борова гора“ е създадена по съновидение Старите лозенчани и до днес си спомнят за домашното кабаре на една от най-известните двойки в София..
Човекът в радиото и изкуствения интелект - Трябва ли да преосмислим БНР заради новите технологии и трябва ли общественото радио да има по-различен подход към използването на ИИ в сравнение с останалите медии? Събеседници : Никола Тулечки (НТ),..
10 въпроса към генералния директор на БНР по повод 90 годишнината на БНР – Милен Митев и синтез на отговорите му (пълните - в звуковия файл): Винаги бъдещето – Времето се изкривява – Трябва да се опитваме да правим нещата както ще се правят утре. –..
Ерсин Мустафов от "JEREMY?" споделя пред Александра Илиева и Елисавета Белеганска за своите отношения с Радиото и мястото на българския език: " Различно е усещането да слушаш музиката си по радиото. Много уютно ми е да слушам на стар приемник...
В деня на 90-та ни годишнина, в "Радиокафе" си говорим за любопитни и важни части от историята на радиото. Първият час е посветен на Гласовете на радиото – назад във времето, когато една от най-важните фигури в радиото за слушателите са говорителите ...