Чудовищата в изкуството могат да бъдат всякакви, в живота – това сме самите ние. Човекът е най-ужасяващ и най-вреден. И това мнение не признак на песимизъм, а повик за опомняне. Има и прекрасни хора, а битката между доброто и злото е вечна.
Това посочи при гостуването си в Радио София кинокритикът и писател Благой Иванов, който заедно с художника Петър Станимиров издаде през 2019 г. книгата „Седемте градски гряха“.
По думите му всяко противопоставяне на чудовищата е полезно и положително, във всеки смисъл, с всякакви средства.
Страхът може да ни държи будни или да заспиваме с него.
В изкуството – литература, кино, дори музика, тази борба дава усещането за спектакъл, за куриоз, за благоговение, дава адреналин.
Отначало страшното забавлява, ако е контролирано, разсъждава Благой Иванов. По-сетне зад него се вижда символика и подтекст. И изкуството може да го използва, за да отправя послания.
Част от всекидневните недостатъци (страшилища) в обществото се банализират, но с натрупването се превръщат в сериозен проблем.
„Будителите нямат нужда от допълнителен повод, за да бъдат морално, интелектуално и културно будни. Това са хора, които са такива по принцип. Нямат нужда от стимули, от медии, от награди. И може би в кризисни ситуации те се открояват“, допълни Благой Иванов.
Чуйте разговора на Ива Дойчинова с него.
Светът стана сложен, информационният океан – прекалено дълбок. Днес повече от всякога е необходим коментарът като изконен и класически журналистически жанр. Сякаш сме във вихър, атакувани сме от всякаква информация от най-различни източници и..
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните..
В рамките на десет дни - от 10 до 20 юли, фестивалът за изкуство в града "Девет слона" ще предложи програма от събития от различни сфери на изкуството, всяко от които ще се вписва в сложния и противоречив пейзаж на съвременния град. Във..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL)...
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния,..