Малките фермери се справят и в тази епидемична обстановка, но дейността им е коренно различна. Трудностите им са свързани и с намаленото потребление, и с невъзможността за планиране, отбеляза при гостуването си в Радио София Ралица Касимова, координатор на кооперация „Хранкооп“. Организацията работи и си партнира със 100-150 производители и занаятчии, като сътрудничеството се изразява и провеждането на фермерски пазари.
През последните месеци се получават покани за партньорство както от общини, така и от частни собственици на локации, подходящи за подобни събития.
Огромен е потенциалът и на производителите, и на бъдещите фермерски пазари, отбелязва Ралица Касимова. От кооператива подпомагат фермерите, провеждат разговори, разясняват как могат да си бъдат полезни.
„Насърчаваме ги да се регистрират. Могат да участват в наши пазари, да реализират продукцията си, но за целта те трябва да са легални производители“, уточнява Касимова.
„Много от производителите не осъзнават колко е значимо това, което правят. Ние през последните месеци сме се фокусирали да отворим още фермерски пазари, пращаме писма през областните дирекции. Искаме повече производители да имат достъп до пазари и директно да общуват с потребители. От това купувачите започват да ценят повече труда и продукцията, а самите фермери научават какво се търси от хората. Освен това самите производители осъществяват контакти, обменят опит и информация, понякога си помагат.“
Стремежът на хората от „Хранкооп“ е да организират тържища по пътя на потребителите, а не да ги привикват на неудобни или отдалечени за тях локации.
Чуйте още по темата в разговора на Данаил Конов с Ралица Касимова.
Епидемията се отрази стресово на всички, включително и на фермерите. Пазарът и търсенето не са намалели, но посещенията и съответно покупките на фермерските продукти намаляват. Има свито потребление при най-малките фермери , казва Николай Генов -..
Започва седмица, в която коментаторите са нови във "Форум", но не и на редовните слушатели и активни граждани. До 24 май новините в медиите и тенденциите в обществото ще анализират Адриана Диканчева и Никола Атанасов . Втора седмица "гореща" тема..
София е най-опасното място за придвижване на деца и подрастващи в градска среда в Европа според ново международно проучване на Clean Cities . Столицата на България заема последното, 36-о място в класацията на избрани големи градове на континента,..
В Банкя стартира реализацията на проекта "Богини на водата“. Целта е да се предостави на младите хора платформа за изразяване на собствената им идентичност, талант, вълнения и емоции чрез изкуството, съобщиха от пресцентъра на район „Банкя“...
19 май е Световен ден за дарителство на майчина кърма . С различни инициативи празникът бе отбелязан и от Банката за майчина кърма в София , която е единствена по рода си в България и една от малкото подобни структури на Балканския полуостров...
След Сакар, Костинброд и Провадия, от фондация "Биоразнообразие“ са се заели със задачата да проучат и възстановят съществуващи чешми на Витоша. Заедно с експертите от Природния парк, те вече са обиколили девет чешми в северната част на Витоша, около..
Правителството ще осигури 15 милиона лева допълнително към субсидията на градския транспорт на София, съобщи премиерът Росен Желязков след среща със синдикални лидери, на която не е присъствал столичният кмет. Свидетели сме на решаване на проблем..
Тенденцията при основните хранителни стоки на българския пазар в момента е спад в цените – това се отчита от 28 април насам. Но в сравнение с миналата пролет това намаление в цените се забави с 15 дни . Това коментира пред БНР-Радио София..