Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Михаил Груев: Още в съветското посолство на 7 ноември Живков се почувствал като попарен

Снимка: БГНЕС

Това, което стана на 10 ноември 1989 г., беше част от верижната реакция на разпад на комунистическите режими в Източна Европа.

Има и локални утежняващи обстоятелства за България – последствията от „възродителния процес“ – изселването на над 340 000 турци. Международната изолация се отрази и в отношенията със Съветския съюз, а Михаил Горбачов получи допълнителен аргумент в амбицията му да отстрани Тодор Живков.

Това каза пред Радио София председателят на Държавна агенция "Архиви" доц. д-р Михаил Груев по повод случилото се в управлението на България преди 31 години.

Той припомни, че месеци преди свалянето му, Живков е подал „театрална“ оставка, колкото „да измери температурата в партията“. От Политбюро го уверяват, че не могат без него, молят го да остане, но тогавашният премиер Георги Атанасов все пак прибира оставката и през ноември я изважда и влиза в употреба. Реално преброяването сред партийната върхушка става на 9 ноември, когато Живков вижда, че губи играта, изтъкна доц. Груев.

Той не успява като колегите си в Унгария и Чехословакия да подготви плавно предаване на властта и до последно е замислял планове да му се размине сгромолясването от върха.

Чуйте разговора на Елена Пъневска с доц. Груев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Преди 31 години хиляди българи имаха големи надежди за  бъдещето на родината

За 10 ноември всеки е с особено мнение

Това, че по-младите хора знаят малко (или нищо) за 10 ноември 1989 г. и времето преди тази дата, може би е здравословно за тях. Те живеят свободно и не се интересуват толкова от политика. Имат възможност да пътуват и да учат по света. Да живеят така,..

публикувано на 10.11.20 в 10:44
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Зографски

"Форум", 16.10.25: Време е за решения да отскубнем София от ръцете на мафията

В това издание на "Форум" столичните събития коментира  Андрей Зографски - общински съветник от "Спаси София" .  Подстрекаван от водещия, той сподели позицията си по следните теми: Боклукът на София "Обществените поръчки да се пускат бързо и..

публикувано на 16.10.25 в 18:35

Шампиони по бойни спортове четат любовни стихове на Пейо Мариновски

С театрално-поетичен музикален спектакъл Пейо Мариновски ще представи новата си четвърта книга с поезия, наречена “Възкресение“ .  Той е писател, поет, драматург, има опит в бойните изкуства. Основният спорт който тренира вече над 25 години е..

публикувано на 16.10.25 в 17:35
Ген. директор на БНР Милен Митев и ректорът на УАСГ доц. арх. Гичка Кутова-Каменова

Гласът на учени и млади таланти от УАСГ ще се чува от БНР

Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев и ректорът на Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) доц. д-р арх. Гичка Кутова-Каменова подписаха меморандум за сътрудничество. Целта му е подкрепа и популяризиране..

публикувано на 16.10.25 в 16:40

Повтарят препоръки към България за предотвратяване трафика на хора и за защита на жертвите

България трябва да положи допълнителни усилия за предотвратяване на трафика на хора и за защита на жертвите, сочат заключенията от доклад на Експертната група за действие срещу трафика на хора (GRETA) към Съвета на Европа. В документа се отчита..

публикувано на 16.10.25 в 16:16
Дани Димитрова

Любителски тенис турнир за жени насочва вниманието към женското здраве

По повод Световния месец за борба с рака на гърдата и в подкрепа на женското здраве, на 19 октомври, от 10.00 часа, в Борисовата градина официално ще се открие специалното издание на Smile Women's Tennis. Турнирът за женски двойки от тенис лигата..

публикувано на 16.10.25 в 16:04
Георги Еленков

Георги Еленков, НМД: Не забрани, а знания и умения ще помогнат на децата в дигиталния хаос

Доказателствата за нарушен сън при децата, липса на концентрация, тревожност и дори дигитална зависимост, наподобяваща тази към наркотични вещества, са все повече. По данни на Националния център за безопасен интернет , получените сигнали за..

публикувано на 16.10.25 в 15:26

"СМисъл срещу насилието" насочва вниманието към агресията сред младите хора

През юли стартира проект "СМисъл срещу насилието" на Българското общество по психоанализа и групова анализа. Той е насочен към превенцията на насилието и агресията сред младите хора в училищна възраст. Целта е да се създаде мрежа – от организации,..

публикувано на 16.10.25 в 14:41