Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Невиждан театър" – да преминеш границите на невъзможното

"Невиждан театър" се нарича трупата по театър за незрящи, основана от проф. Велимир Велев, ръководител на специалността “Театър на движението – Пантомима”. Преди 6 години проф. Велев създава своя уникална новаторска методология за работа със слепи като преплита театъра на марионетката (дистанционна кукла на конци) и театъра на сенките (кинетичен образ от дистанция).

През 2004 г. Блажо Николич, преводач и патрон на културата в България, решава да покани хора на театралното изкуство да осъществят връзка с общността на незрящите – нещо, което до този момент почти липсва в страната. В тази кауза повярвал проф. Велимир Велев - който е режисьор, актьор, педагог и преподавател в НАТФИЗ. Както той казва на шега, сформирал театралния клас СОУДНЗ "Луи Браил". В този клас се събират предимно деца с нулево зрение. Така проф. Велев изгражда своя уникален метод за работа с незрящи на сцената – в синтеза между марионетния театър и театъра на сенките и така се ражда „Невиждан театър“.

Проф. Велимир Велев сподели пред Радио София, че самите зрящи актьори, при работата си с незрящи преоткриват себе си и мисията си, започваме да гледаме чрез това социално ангажирано изкуство по различен начин не само на изкуството, но и на живота.

Ателието на незрящите със студентите от класа на проф. д-р Александър Илиев включва пространствено взаимодействие и работа с партньор “без зрение”, ново допълнение към програмата им по “Актьорство за драматичен театър – Пантомима”. Третокурсниците от класа на проф. Пламен Марков също се включват в “потапянето” в света на “тъмнината”, чрез различни житейски дейности от ежедневието със закрити очи, проведени под прякото ръководство и инструкции на незрящите. Ателието, част от обучението по „Сценично движение“, използва специализирания тренинг “На Тъмно”. Самият тренинг е създаден от проф. Велев, на базата на системата му за работата с незрящи във визуални сценични изкуства, с цел развиване на творческата интуиция и взаимодействие, чрез двигателни умения и пространствено виждане, без участие на зрение.

В момента трупата от незрящи актьори завършва спектакъла "Образ и безподобие". Това е финалът на един дълъг многоетапен двугодишен проект стартиран през 2018 година от "ВИА Театър". В този проект се реализира нова обучителна стратегия на незрящи в Театъра на маските - жанр, също така невъзможен за хора без зрение, както и Театъра на сенките, в който работи трупата на "Невиждан театър". В първите етапи на проекта, незрящите актьори са преминали през специално създаден за тях тренинг в колаборация със зрящи професионалисти и студенти от НАТФИЗ. Този етап е и част от концепцията на Велев "Училище за зрение", който е подкрепен частично от ТЕЛУС Интернешънъл. Самата окончателна реализация на проекта е благодарение на финансовата подкрепа на НФ "Култура" и на СП "Култура".

Премиерата на спектакъла "ОБРАЗ И БЕЗПОДОБИЕ" ще се състои на в 19:00 на 13 декември 2020, на сцената на Център за култура и дебат  "Червената къща", ул. Любен Каравелов 15.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Преди покупка на автомобил втора употреба, задължително го прегледайте в сервиз

Голяма част от автомобилите по софийските пътища са амортизирани или са с технически проблеми. Не са малко и шофьорите, които правят компромис по отношение на състоянието на гумите на автомобила, който управляват. Над 70% от колите, които се движат по пътищата у нас са над 15-годишни. Годишният технически преглед не е достатъчен, за да сме..

публикувано на 03.02.25 в 09:14

Следва период на захлаждане, в София днес температурата ще е около 7°

Днес вятърът ще се ориентира от северозапад, в Източна България от североизток, ще се усили и с него ще нахлува студен въздух. Облачността над почти цялата страна ще се увеличи и на места ще започнат превалявания от дъжд, който с понижението на температурите, вечерта и през нощта срещу вторник във високите полета, Предбалкана и североизточните райони ще..

публикувано на 03.02.25 в 07:35
Сливница

Сливница е втора Шипка

Време е за поредното ни гостуване в Сливница. Този път започваме с Младена Шуманова - педагогически съветник в Професионалната гимназия по транспорт и с ученика в 8 клас Александър Русков за създадената преди 2 години междуучилищна телевизия: "60 години сме град, но имаме много история, населено място сме от древни времена, на Римски път сме. В..

публикувано на 02.02.25 в 11:14

Историята оживява - Радиотеатърът, части 1 и 2

Ако приемствеността е едно от най-хубавите качества на БНР, то Радиотеатърът  е значима част от сърцевината му. От основателите до техните наследници, от реализиращите го до поколенията, работещи с тях. Слушаме един от тонмайсторите, през чийто пулт е минала голяма част от продукцията на Радиотеатъра - Митко Василев, доцент в НБУ, в разговор с Боян..

публикувано на 01.02.25 в 16:00
Кино “Модерен театър”

Софийски разкази - Кино “Модерен театър”

Най-старият киносалон в България е “Модерен театър” (известно и като "Цанко Церковски" след 9 септември). Слушаме откъси от рекламен текст за откриването на Кино “Модерен театър”, както и откъси от спомените на Георги Каназирски - Верин за първия кинематограф в София и за първата кръчма, обърната в кино преди създаването на Кино “Модерен театър” в 1908...

публикувано на 01.02.25 в 15:00
Михаил и Кристина Белчеви

Адресите на любовта - Михаил и Кристина Белчеви

Кристина и Михаил Белчеви са заедно от 42 години, а са се разделяли за не повече от четири дни. Животът им е споделена нежност, изпята любов и музика, която докосва струните на душата. И предопределеност свише.  Криси чува песента на Лили Иванова “Самота” по текст на Мишо ден преди да се запознаят и си казва „Къде ли са тези сантиментални мъже, които..

публикувано на 01.02.25 в 13:55
Йосиф Аструков

Малките поколения са по-самотни

„Самотният зрител“ – огледало на обществото ли са новите сериали? Още по темата с Йосиф Аструков ,  Институт за изследване на изкуствата - БАН: "Темите не са нови, датират още от ТВ - хората са седнали заедно и гледат. Сега всеки се разцепва на малки екрани. Ако гледаш комедия и не ви е смешна, а цялата зала се тресе, и на теб ти става смешно...

публикувано на 01.02.25 в 11:46