За хранителната непоносимост спектърът е доста широк. Има намеса на имунните реакции, но голяма част от тях се дължат на ензимни дефицити, на недобро смилане на компонентите на храната или на определени примеси в нея.
Това обясни пред Радио София алергологът д-р Тихомир Мустаков.
За разлика от алергиите, при които проявите са бързи и ясни, при хранителната непоносимост признаците са по-скрити – подуване на корема, грипни болки, стомашни киселини, запушване на носа, сърбежи, главоболие, отпадналост.
Целевото изследване показва в 6 степени непоносимостта към определени антитела, които не противостоят непременно на храната, към която са образувани.
Първата стъпка след установяване на дадена хранителната непоносимост е изключване на тази храна от менюто за 1 до 3 месеца. През това време трябва да се реши проблемът с пропускливостта на чревната лигавица. За целта помагат познанията в областта на гестроентерологията.
По думите на д-р Мустаков зачестилата непоносимост към глутена можем да обясним и с по-честата среща с него. Глутен има не само в брашното, но и в индустриални продукти като прах за пране, тебешир и субстанции, при които той се използва като сгъстител.
Алергологът припомни, че чревният микробиом може да се наруши от дисбектериоза, от химикали и консерванти. Изтъкна, че не бива да си мислим, че екзотичните храни са по-полезни и българските традиционни ястия. И посъветва да внимаваме какво консумираме и как го обработваме.
Чуйте разговора на Диана Костова с д-р Мустаков.С урбаниста Здравко Петров говорим за някои от сградите по ул.Граф Игнатиев: "Улицата е наследник на стар сокак по направление Самоков. Затова и името ѝ е било Самоковска. Около т.н.Черна джамия (Св.Седмочисленици) е била една от най-богатите турски махали, с мегдан кафене-башъ (пл.Славейков). Улицата започва от отклонението на ул.Алабинска. Там е и..
"Рози срещу насилието“ е активистки проект, създаден с цел повишаване на информираността относно домашното и джендърното насилие. Концепцията е хората заедно да изплетат лилави рози и да ги поставят на видно обществено място в града. Това е форма на активизъм, известна като „yarnbombing“, която използва плетенето като начин да се привлече внимание към..
На 9 и 10 ноември се провежда последният за годината Фестивал на легалните графити Мостъ 3, който ще преобрази железопътния прелез на бул. "Ботевградско шосе". Това събитие събира на едно място някои от най-талантливите графити и стрийт арт артисти, които вдъхват нов живот на градската среда. Портрети на известни български спортисти като Георги..
Силата на промяната: 19 благотворителен бал на фондация „Сийдър“ обединява дарители за по-добро бъдеще на най-уязвимите. Александрина Димитрова, изп. директор на фондацията с подробностите и каузите: :"През годините съдействаме по замяната на държавните институции с центровете от семеен тип. Голяма част от децата са с физически и ментални..
Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство. В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове. Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..
Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..
Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..