Пътешествениците също бяха принудени да си наложат въздържане в тазгодишните условия на коронавирусна инфекция и извънредни ситуации. Но това пък даде възможност да пътуват с... книгите. Книгите, написани от приключенци, посветени на техни любопитни или трудни маршрути. Да преоткрием и сборници с пътеписи, излезли под перото на класици в литературата.
„Човек никога не спира да пътешества, дори в мечтите или фантазиите си“, отбеляза пред Радио София Елеонора Гаджева, което е известна с разказите за за хора и места.
Тя силно препоръча „От Индия“ - бележки, дневници, стихотворения, наблюдения и разкази от класика Херман Хесе, едно пътуване и към духовния свят на Изтока.
„Големите автори пътуват и с душата си и изливайки емоциите и преживяванията си в текст, нещата стават много вълнуващи“, отбеляза Елеонора Гаджева.
По думите й пътеписите са малко неглижиран, но особено интересен жанр. От тях научаваме не само за забележителни места, но и нещо повече за характера на писателя.
От излезлите през 2020 г. книги на такава тематика Елеонора Гаджева отличи още „Пеша из Хималаите“ от Левисън Уд (с награда „Едуард Станфорд“ за най-добър пътепис за 2016 г.), „Кралицата на пустинята“ от Гертруд Бел – жена изпреварила времето си, както и „Нансен“ (за полярния изследовател и нобелист Фритьоф Нансен /1861-1930/), чийто автор Хавиер Качо беше в България за представянето.
Чуйте още в разговора на Лили Големинова с Елеонора Гаджева.
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..