Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ина Антонова, психолог: Благодарността е благодат и за този, който я изразява

| обновено на 28.12.20 в 16:39
Снимка: Личен архив

Зоната на комфорт е малко имагинерно понятие. За нас тя трябва да е навсякъде където сме, където можем да сме днес и сега. Ние градим настоящето. Ние определяме какво е нормално.
В това убеждава слушателите на Радио София психологът Ина Антонова.

„Адаптация и приемане на фактическата обстановка е единственият изход от ситуацията.“

Годината беше стресираща, допълни специалистът. Много нови неща ни се случиха. Получихме много уроци. Чудесно е, че доста хора „откриха“ домашния уют и в принудата за „хоум офис“.

„Нека извлечем позитивното, да се порадваме на близките си, а не да плачем, че не можем да пътуваме. Трябва да сме благодарни за всеки, който е жив и е край нас“, акцентира Ина Антонова.

По мнението й, трудно е да твърдим, че в следствие на пандемията хората ще станат по-добри. Дистанцията не ни направи по-близки. Огладняхме и обедняхме не само финансово, но и емоционално.

„Ние сме мрънкаща, но за радост и търсеща и интелигентна нация. В края на краищата така изразяваме мнението си и разтоварваме напрежението от себе си.“

Според Ина Антонова обаче „много малко от нас успяват да се докоснат до тази благодат благодарността“.

Тя напомни, че чудесата са около нас, но трябва да имаме очи да ги видим. Чувството на благодарност и за малките неща се отразява благотворно на тези, които го изпитат.

Уви, малко са хората, които са готови да жертват мрънкалото в себе си в името на това да станат личности, приемащи фактите. Емоционалното израстване зависи от готовността да се носи отговорност.

Чуйте разговора на Катя Василева с психолога.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Досю Амуджев

Историята оживява: Досю Амуджев

Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход.  Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.  Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и..

публикувано на 06.07.24 в 16:00

Софийски разкази - Хора и улици. Град като град

Разговорът за предстоящата разходка по Царя с Павлина Делчева - Вежинова.  Събитието  е тук: ."Навремето, по левия тротоар, по посока Орлов мост е вървяла аристокрацията, за простолюдието е бил десният. Може би защото по-хубавите сгради са били отляво. Нашата сегашна разходка ще е по сянката. Започваме от пл. "Батенберг". През 50-те е трябвало да..

публикувано на 06.07.24 в 15:00
Христо Смирненски

Адресите на любовта - Христо Смирненски

За поета, Женя Дюстабанова е „най-нежната муза и най-огнената отрова“ Голямата любов на  „момичето с тъмните бръшлянени очи“, както я нарича в стихотворението „Пролетно писмо“, остава с поета и след смъртта му.  Тя се затваря в себе си,  дълги години пази пълно мълчание за техните чувства и никога не се омъжва. Емоциите им са споделени, но..

публикувано на 06.07.24 в 14:00

Въздушни целувки на всички приятели

Световен ден на целувката е обявен от ООН през 1988 г. Колегите ни от програма "Христо Ботев " подхождат научно по въпроса. Стажант-репортерът ни Надежда Герова пита столичани защо целувката ни прави щастливи: "Знак на близост, може би на обич. Споделяне, приятелство, щастие, радост. Начин да покажеш на партньора си колко го обичаш. Знаеш, че имаш..

публикувано на 06.07.24 в 11:50
Десислава Иванова

Има много красиви, не толкова популярни места

Най-атрактивните летни дестинации с бюджет под 1000 лв. – интервю с травъл влогъра, Десислава Иванова : "Почнах да пътувам преди 10 години, когато не беше толкова популярно. Нямаше толкова полети. Днес бюджетът ми е малко по-висок. Не спирам да пътувам. Има много начини да се пътува бюджетно, с нормален за българин бюджет, всичко е в..

публикувано на 06.07.24 в 10:59

Законодателният акт за изкуствен интелект на ЕС и бъдещето на технологичните компании

Повече от месец на територията на Европейския съюз са в сила нови правила, свързани с изкуствения интелект. Причината – прилагането на вече приетия законодателен акт за ИИ, който поставя на първо място правата на европейските граждани. Извън фокуса остава ефекта, който се постига върху фирмите и по конкретно софтуерните компании. Пред Радио..

публикувано на 05.07.24 в 18:15