Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Арно Пигелер: Биткойните са актив за спекулативни, а не за практически цели

Снимка: Архив

Макроикономически погледнато има доста пари, натрупани и от инвеститори, и от всички категории потребители. Тези пари са на границата да влязат на инвестиционния пазар. Виждаме поскъпване на всички активи, въпреки трудните времена, коментира пред Радио София Арно Пигелер, студент по икономика в Гьоте университет, финансов и икономически анализатор към България на младите. Работи в областта управление на активи на частни и институционални инвеститори.

От началото на седмицата до сега стойността на биткойн и криптовалутите скочи стремглаво и цената надхвърли 35 000 долара. Причините за този неочакван ръст са няколко, смята Арно Пигелер. Тя е резултат от общите действия на големи институционални инвеститори и инвеститори на дребно. От общия актив на биткойн само 22% всъщност биват купувани и предлагани, а останалите се държат от големи инвеститори, които ги държат на влог.
"Цената се определя от търсенето и предлагането, но това не означава, че покачването на цената на даден актив задължително изисква голям брой хора да търсят и предлагат."

При криптовалутите трябва да се разграничава фундаменталната стойност от спекулативната, подчерта той. И допълни: "Напоследък спекулативната стойност се надува сериозно под напора на едно ново поколение инвеститори, предимно млади“.

Пигелер посочи, че както вече се е случвало (2017 г.), биткойнът може и „да рухне“, въпросът е дали и кога.

Реалният пазар за биткойна е доста по-малък, отколкото инвестиционният пазар. Донякъде това е причина за сриването, обясни още анализаторът. Той посъветва всеки, който е решил да инвестира, да определи какъв е неговият рисков профил.

Данните показват, че досега 2/3 от биткойните никога не са били използвани в трансакция и това показва, че те са актив за спекулативни, а не за практически цели.

„При другите валути потреблението от едни хора са приходи за други. При биткойните виждаме, че те дори не влизат в обращение. Това трябва да накара инвеститорите да се замислят дали нещо пречи стойността да слезе близо до нулата.“

По думите на Арно Пигелер инвеститорите, дори и дребните, се стремят към диверсификация и с това се обяснява интересът към други криптовалути.

Чуйте разговора на Георги Карамфилов с Арно Пигелер.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Историческият максимум на биткойна и възходът на криптовалутите

Котировката на криптовалутата биткойн се увеличи днес с 5% и достигна исторически максимум - 35 700 долара. Биткойнът е децентрализирана система на едноименната криптовалута, базирана на блокчейн технологията. Той може да бъде емитиран от всеки..

публикувано на 06.01.21 в 09:43
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Шаламанов

Историята оживява - Добрият човек Александър Шаламанов

Днес ще се върнем назад във времето на златните години на българския спорт. Периодът на 60-те, 70-те, 80-те години, когато родните спортисти впечатляват не само сънародниците си, но широкия свят. Върховите им постижения обаче не променят човешките..

публикувано на 02.11.24 в 16:00
С Александър Шпатов

Софийски разкази - Александър Шпатов

Александър Шпатов,  председател на Сдружение за градски читални, водач на литературни разходки, изследовател на софийското минало, верен фен на футболен клуб “Левски” и писател, автор на книгата “На живо от София”: "Останали са хората, въпреки, че се..

публикувано на 02.11.24 в 15:00
Мими Иванова и Развигор Попов

Адресите на любовта – Мими Иванова и Развигор Попов

Музикантите са заедно повече от 50 години Любовта на Мими Иванова и Развигор Попов далеч не е фойерверк от пръв поглед. Те дълго работят заедно и се уважават като професионалисти преди да се погледнат с други очи. За да се съберат и двамата..

публикувано на 02.11.24 в 14:00

От Франкенщайн до ИИ

Емблематичното чудовище „Франкенщайн“ на Мери Шели оживява в ново издание. Представя ни го Емил Минчев – писател и преводач:  „Беше огромно предизвикателство, езикът преди 200 години е доста различен. Франкенщайн въвежда два нови жанра – научната..

публикувано на 02.11.24 в 12:09
Петър Теодосиев

Псевдонауката е част от дезинформацията

Ролята на псевдонауката в ежедневието ни с   , гл. редактор на Българска наука : "Като ученик бях част от недобра образователна система. Идеята ни сега е да има сайт, който да дава достъпна, разбираема научна информация. За съжаление в България сме в..

публикувано на 02.11.24 в 12:00
Хелиана Велинова

Пресечната точка между игрите и образованието

Game Dev Day 2 , организиран от екипа на Sofia Game Night и Сдружение "Възможности без граници". С подробностите слушаме Хелиана Велинова: "Игрите позволяват грешни решения и виждаш какъв е резултата. Игрите дават възможност да грешим на..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Отвъд форматирането

Могат ли различията вместо да ни отдалечават, да ни събират и заедно да живеем по-добре? Представяне на детската книжа „Фигури“ от автора ѝ, психологът Слави Стоев: "Идеята за книгата дойде в една хотелска стая, където бяхме карантиниране с детето..

публикувано на 02.11.24 в 10:35