Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Симидчиев: С ваксините защитените стават повече, без да са преболедували

| обновено на 12.01.21 в 10:12
Д-р Александър Симидчиев
Снимка: БГНЕС

Все повече страни не се справят добре в борбата с коронавируса. България също е в списъка с държавите, които трябва да действат по-активно. В Европа кривите на графиката са сходни и това е обяснимо, обясни пулмологът д-р Александър Симидчиев пред Радио София.
„Отдавна твърдя, че ако имаме адекватно поведение, борбата с коронавируса ще е ефективна и дори можем да го победим. Но задължително трябва да сме единни, а за съжаление не сме - нито за мерките, нито за ваксините.“

Данните от последните дни със сигурност отразяват и броя на хората с постинфекциозен имунитет, независимо колко траен е той. Сравнявайки други подобни вируси може да се очаква този имунитет да е между 1 и 2 години.

За съжаление обаче за България не можем да видим графика, която реално да отразява броя на преболедувалите (необходима  представителна извадка).

Ваксините дават възможност защитените хора да станат повече, без да са преболедували с всички рискове на инфекцията, подчерта д-р Симидчиев.

Той обясни, че след десетки милиони ваксинирани, вече можем да се спокойни, че ваксините действат според очакванията на базата на клиничните проучвания – относно защита и евентуални странични ефекти.

Ако преболедувалите искат да подкрепят имунитета си, най-добре е да се ваксинират след всички други, препоръча още специалиста.

Чуйте целия разговор на Константин Лавсов с д-р Александър Симидчиев.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

620 новозаразени с коронавирус, 2538 са оздравели. Ваксинирани са 688

През последното денонощие у нас са регистрирани 620 нови случая на коронавирус при направени 7804 теста, сочат данните от Единния информационен портал. По области най-много нови случаи през последното денонощие има в София-град (110), следвана..

публикувано на 12.01.21 в 07:33
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слънчев петък, в София – до 19°

В последния ден на октомври ще е слънчево с разкъсана висока облачност, преди обяд на места в равнините ще има мъгла или ниска облачност. Ще бъде почти тихо. Максималните температури ще бъдат между 18° и 23°, в София – около 19° . По Черноморието ще..

публикувано на 31.10.25 в 07:15

"Форум", 30.10.25: Бюджет'2026 преди прекрачване в еврозоната

На 30 октомври коментатор във "Форум" е Стоян Панчев – икономист, политически анализатор, основател и председател на Българско либертарианско общество, съосновател и изпълнителен директор на Експертния клуб за икономика и политика . Провокиран..

публикувано на 30.10.25 в 18:56

Три млади изпълнителки с премиера на авторската рок опера “Революция "Алфа"

В Деня на българската рок музика - 30 октомври, младите таланти от Фондация “Зорница” представят премиерно авторската рок опера ъ. "От много време е мечта на целия Център за изкуство да създадем нещо такова по-голямо и често сме си говорили за това",..

публикувано на 30.10.25 в 18:36

Общински младежки съвет в Перник обяви фотоконкурс "Огледало в бъдещето"

Общински младежки съвет Перник обяви Национален фотоконкурс, който предоставя възможност на младежи от цялата страна да изразят своята креативност и талант чрез фотографията. Конкурсът е отворен за всички младежи на възраст между 14 и 29 години,..

публикувано на 30.10.25 в 17:44

Приемат номинации за наградите "Човек на годината"

За 18-а поредна година Българският хелзинкски комитет събира предложения за годишните правозащитни награди "Човек на годината". Наградите се връчват на най-заслужилите сред номинираните - онези, които през изминалата година са създали прецедент в..

публикувано на 30.10.25 в 17:13

Вече много българи са убедени в ефикасността на ваксините. Противогрипните не стигат

Има повишен интерес към ваксините, отчитат лични лекари, особено сред пациентите, които в предходните години са ползвали програмата на Министерството на здравеопазването за борба със сезонния грип и пневмококи. "Такива хора, които вече са си..

публикувано на 30.10.25 в 16:28

"За Земята": Нискоемисионните зони водят до спад в замърсяването, но трябва да са целогодишни

След като три месеца през миналата зима определената в София "Зона с ниски емисии от транспорта" заработи ефективно в т.нар. "малък ринг", от екологичното сдружение "За Земята" са изготвили анализ , който показва, че замърсяването с азотен..

публикувано на 30.10.25 в 15:19