Ново проучване установява, че има начин да се предскаже кой ще получи инфаркт години по-рано с помощта на обикновен рентген, съобщава „Стъди Файндс“.
Изследователи от университета "Едит Коуън" установяват, че хората с високи нива на калций в аортата - основната артерия, пренасяща кръв от сърцето към тялото - са до четири пъти по-склонни да получат сърдечна атака. Откритието дава надежда за по-точен скрининг на сърдечно-съдовите заболявания - убиец номер едно в света.
„Сърдечните заболявания често са тих убиец, тъй като много хора не знаят, че са изложени на риск или че имат ранни предупредителни признаци, като калцификация на корема или коронарните артерии“, казва водещият автор на изследването проф. Джош Луис. „Коремната аорта е едно от първите места, където може да се натрупа калций в артериите - дори преди сърцето. Ако установим това рано, можем да се намесим и да приложим промени в начина на живот и лекарствата, за да спрем напредването на състоянието."
Неинвазивните образни инструменти като сканиране с компютърна томография (КT) могат да дадат подробни изображения на напречно сечение на органи и тъкани, включително аортната артерия. Аортата може да се втвърди, когато калцият се събере в стените й, предизвиквайки сърдечен удар. Учените наричат състоянието калцификация на коремната аорта (ККА) и то може да причини също и инсулти. Анализ на данни от 52 проучвания по целия свят разкрива, че ККА повишава риска от сърдечно неразположение от два до 4 пъти. Колкото по-голямо е натрупването на калций, толкова по-голяма е опасността. Този риск се отнася особено за тези, които имат хронично бъбречно заболяване.
Факторите, които подхранват калцификацията на артериите, включват лошо хранене, заседнал начин на живот, пушене и генетика. Проф. Луис се надява откритието да доведе до това повече хора да разберат собствения си риск от инфаркт или инсулт.
Изследването, публикувано в „Journal of American Heart Association“, се основава на неотдавнашни изследвания върху ККА, използващи сканиране на костна плътност и изкуствен интелект.
„Изследователите установиха, че доказателствата за калцификация на коремната аорта при пациенти с неизвестно сърдечно-съдово заболяване могат да показват, че е необходима по-изчерпателна оценка на сърдечно-съдовия риск, включително изследване на кръвното налягане и холестерола или проверка на сърдечното здраве“, каза д-р Аманда Батери от Фондацията за национално здраве на Австралия.
Според Американската асоциация за сърдечни заболявания, в САЩ на всеки 40 секунди някой получава инфаркт.
Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите. Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..
Стара София в спомени от Златния фонд на БНР, записани от актьори. Както и записки на софиянци. Началото е с дошлата в столицата от Пазарджик г-жа Рада Киркович, след нея слушаме спомени на Христо Златарев. Разбира се, не пропускаме и тези на Михаил Тенев, Тодор Влайков, Иван Вазов и Елисавета Багряна. Какво е мислел Дондуков за джамиите и какво е..
Световният бас и дипломиран академичен художник се заглежда в Анна-Мария още когато е ученичка в балетното училище и танцува малки роли в операта. Но изчаква осем години да порасне, за да я покани на среща. Така започва любовната история между Никола Гюзелев и съпругата му. Не им достига по-малко от месец, за да отпразнуват 30-ата годишнина..
Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи? Проучване на българска мачмейкинг платформа, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от които..
Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..
Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..
Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..