Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Бочев:

"Опит за екстаз" поставя проклетите извечни въпроси, които нямат решение

Снимка: Иван Русланов, БНР

Писателят дисидент и журналист Димитър Бочев - един от най-непоколебимите и ярки гласове на Радио „Свободна Европа“ обръща погледа си назад в един откровен роман равносметка. „Опит за екстаз“ предизвиква интерес не само с опустошителна сила на идеите си, но и с безмилостната красота на  езика си –  поетичен, музикален, напевен,  криещ особените хумор и ирония на личността, живяла не поради, а въпреки.

Романът, като композиция, е дълбоко чужд на националната ни литературна традиция. За сюжет може да се говори само условно - няма повествование или последователна сюжетна линия, а "щафета от състояния", портретирани характери и душевности, необозрима смесица от вещественост и фантазия. Поставени са проклетите извечни въпроси, които, в рамките на земното, нямат решение - съотношението между любов и свобода, между талант и характер, съвместимостта и несъвместимостта между Божието и людското. Всеки читател може да открие в творбата един от много възможни отговори за вълнението да бъдеш човек и какво всъщност ни очовечава.  Именно така вижда романа самият Димитър Бочев.

Пред Радио София той бе категоричен, че всяка преднамереност е природно чужда на художествения процес, на духовните процеси:

„Не познавам писател, който да е написал значима творба, поставяйки си я като цел. Литературата е единствената форма на живот, до която аз имам достъп. Имам чувството, че ако не пиша, просто ще умра физически. На литературата човек може да бъде осъден, както на затвор. Едната присъда е гражданска, а другата е природна, но и двете са еднакво безпощадни.“

Бочев подчерта, че не е привърженик на твърдението, че сме станали хора, превръщайки природните ресурси в оръдия на труда. Убеден е, че човешката духовност е привнесена свише, а не е продукт на веществени закономерности или на социото.

Чуйте интервюто на Лили Големинова с Димитър Бочев.


Димитър Бочев е роден през 1944 г. Следва философия в СУ „Климент Охридски”. Многократно е арестуван от Държавна сигурност за другомислие, два пъти е изключван от университета. През 1972 г. напуска нелегално страната и се установява в Западна Германия, където получава политическо убежище. Работи като редовен извънщатен сътрудник на „Дойче Веле”, където си дели есеистичните понеделници на българската емисия с Георги Марков. От 1975 г. е програмен редактор в българската редакция на Радио „Свободна Европа”.

През 1976 г. е осъден задочно на 10 години затвор. Присъдата е отменена от Върховния съд в София през 1992 г.

След рухването на комунистическия режим е сътрудник на президента Желю Желев по въпросите на хуманитарната помощ от чужбина, а след това продължава дейността си на журналист, философ и неуморим пазител на словото и човека.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Бохемски куиз - История на София

Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата?  Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември. 

публикувано на 21.12.24 в 15:00

Адресите на любовта - княз Батенберг

Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...

публикувано на 21.12.24 в 14:00
доктор Стамен Григоров

Историята оживява - доктор Стамен Григоров, част втора - лек срещу туберкулоза

В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:

обновено на 21.12.24 в 11:32
Поетите

В изкуството няма формула: всичко става с четене

Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит?  Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите?  Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция.  Събеседник по темата ни е Диана..

публикувано на 21.12.24 в 11:30

Коледните дни са по-хубави с музика

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..

публикувано на 21.12.24 в 10:32
Десислава Иванова с кенийски деца

Инфлуенсър не е, който пише за нещо, а когато може да обедини хора, за да направи добро

С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..

публикувано на 21.12.24 в 10:30

Организация на движението на столичния градския транспорт за коледните и новогодишните празници

На 23.12.2024, 27.12.2024, 30.12.2024, 31.12.2024 и 02.01.2025 г., 03.01.2025 г., голяма част от линиите на столичния градски транспорт ще работят по празнични разписания, съобщиха от Столичната община. Изключение правят следните линии, които ще работят по делнични разписания: -   Метролинии 1, 2, 3 и 4 -   Автобусни линии № Х9,..

публикувано на 20.12.24 в 19:05