Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В София от днес

С инсталация в памет на жертвите на Холокоста започва фестивалът "ФотоФабрика"

Снимка: Фелия Барух

Фестивалът ФотоФабрика 2021 се открива с инсталацията „Седмият милион“ в Експозицията за национално помирение (филиал на РИМ София, бивше Гарнизонно стрелбище, зад хотел „Хилтън“).

Експозицията съчетава серия фотографии на Фелия Барух, направени през 2020 г. в най-голямото европейско гробище – лагерът на смъртта Аушвиц-Биркенау с аудио, видео и сценографски намеси на Момчил Алексиев.

„Погледнато ретроспективно Аушвиц е най-важното нещо, което трябва да се знае за Втората световна война. Все по-малко са хората, които могат да разказват за него от първо лице. А ние трябва да помним какво се е случило“, отбеляза пред Радио София Еми Барух, ръководител на екипа, реализирал проекта.

Аушвиц трябва да изпълва с морални цели и предупредителни смисли Европа. Случилото се трябва да се преподава на всяко следващо поколение. Това е и сред целите на авторите на инсталацията.

От онзи ужас не сме се отдалечили на достатъчно безопасно разстояние. Това, което наблюдаваме в света и доказателство за опасенията, с които живеем. Холокоста не засяга евреите. Засяга цивилизацията“, допълни Барух.

Инсталацията ще има онлайн версия на сайта на ФотоФабрика и ще включва кратки видеа, текстовете и обратна връзка от публиката.

Експозицията ще бъде отворена за посещения до 27 февруари 2021 г.

С Еми Барух разговаря Катя Василева.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва санирането на столичното 88. СУ "Димитър Попниколов“

Започват строителните работи за повишаване на енергийната ефективност на 88. СУ "Димитър Попниколов“ в столичният район "Овча купел", съобщи кметът на района Ангел Стефанов, цитиран от Столица.bg. През следващите дни в сградата на училището ще се извършат подготвителни дейности, а от другата седмица стартира основният етап от ремонта. Проектът..

публикувано на 07.08.25 в 07:50

Слънчево време, с временни увеличения на облачността

През днешния ден ще преобладава слънчево време с временни увеличения на облачността. На отделни места, главно в планинските райони ще превали краткотраен дъжд, придружен с гръмотевици. Ще духа слаб, в Източна България - умерен вятър от север-североизток. Максималните температури ще бъдат между 29° и 34°, в София - около 29°, съобщават от Националния..

публикувано на 07.08.25 в 06:35

От 1 септември салоните за красота спират работа с гел лакове за нокти, съдържащи TPO

От 1 септември Европейският съюз въвежда забрана за химическото вещество Trimethylbenzoyl diphenylphosphine oxide (TPO), използвано в повечето гел лакове за нокти – един от най-популярните козметични продукти сред хиляди момичета и жени. Според последните изследвания TPO може да представлява сериозна заплаха за здравето, включително риск от рак...

публикувано на 06.08.25 в 17:52

Намаляват обявите за работа във всички сектори

Обявите за работа в България продължават да намаляват, както на месечна база, така и на годишна, отчита месечният анализ на една от големите HR компании и кариерен сайт у нас. През месец юли е регистриран спад от 12% или над 5000 предложения по-малко спрямо юни. На годишна база обявите за работа също намаляват, като през юли 2025 г. той е -7% спрямо..

публикувано на 06.08.25 в 15:48
Васил Терзиев

Скоро още 42 столични училища трябва да преминат на едносменно обучение

В близко време още 42 столични училища трябва да преминат на едносменен режим на обучение, каза пред журналисти столичният кмет Васил Терзиев, който присъства на символичната първа копка на нов корпус в 143-то Основно училище "Георги Бенковски". В столицата 110 училища са на едносменен режим, 42 са преминали частично на едносменен режим, а 23 все още..

публикувано на 06.08.25 в 15:34

Александра Полежанова - Ally, с нова песен, вдъхновена от Мими Николова

Чуйте повече в разговора на Лили Големинова в звуковия файл .

публикувано на 06.08.25 в 15:12