Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трифон Зарезан в народната традиция

Трифон Зарезан в Ново село
Снимка: Светослав Цветанов

Във фолклорния календар на днешния ден се отбелязва Трифон Зарезан. “На много места в България Трифон Зарезан все още се чества на 14 февруари. По нов стил обаче, официално се празнува днес, казва доц. д-р Веселка Тончева.

Празникът е комплекс от три дни - 1, 2 и 3 февруари, които са три поредни празника, които са интересни със своята фолклорна същност, която пък се преплита с християнството по интересен начин. На Трифон Зарезан мъжете ритуално зарязват лозите, а жените месят пита и приготвят кокошка. Зарязват се три пръчки, поливат се с вино и се нарича “Колкото капки вино има, толкова товара с грозде да се родят тази година”. 

Интересна е и легендата, която свързва Св. Трифон със зарязването - това не е заради подрязването на лозите, а е свързана с фолклорната история за Свети Трифон, който тръгнал да зарязва и срещнал Св. Богородица с Христос, когото водела в църквата (на 2 февруари се отбелязва празника Сретение Господне - това е моментът, когато 40 дни след раждането, Богородица въвежда Христос в църквата).

Във фолклорната история Св. Трифон се подиграл на Богородица, че е мома, а има син. Богородица не му казала нищо и си продължила по пътя, но минала покрай жената на Св. Трифон и му казала: “Вземи една кърпа и отивай при мъжа си на лозето, че си отряза носа. Жената на Св. Трифон отишла и го видяла здрав, а Св. Трифон отново се присмял и казал: ”Аз режа така, а не така” и докато показва си отрязал носа.

На Трифон Зарезан се избира Цар на лозята. Това се прави от човек, който през изминалата година е бил късметлия, била е пълна къщата му. Това се прави, за да се привлече отново плодородието и за следващата година. Този цар обикаля селото, като посещава къщите, където го черпят или пръскат с вино, като пожеланието е виното да прелива през праговете.

“Символиката на виното като Христова кръв, но и като една много важна напитка в нашия фолклор, е споменавана в много песни. Връзката между Св. Трифон и лозята и вината по нашите земи е очевидна", казва доц. Тончева.

Фолклорният разказ за Сретение Господне на 2 февруари, който във фолклорната традиция е т.нар Петльовден, е свързан с Христос, еничарството и цялата обредност е посветена на момчетата в дома. Този празник е по-известен в източната част на страната. Разбира се, за празника се коли петел. Във фолклора петелът е слънчев символ, защото с него идва слънцето, а когато пропеят първи петли всички отвъдни същества - юди, види, самодиви, караконджули изчезват. Затова не е случайно, че се коли петел.

В традицията се напръсква прагът на дома с кръвта на петела, както и обувките на момченцето. Това е свързано и с библейските времена, когато Ирод е избил младенците, както и с времената на еничарството, когато във фолклора във варненско се разказва, че една майка казва, че сама ще убие детето си, което не дава за еничар, и вместо сина си, заколва един петел, чиято кръв представя за тази на сина си.

Третият ден е посветен на Св. Симеон - това е първосвещеникът, който посреща младенеца в храма. Той е очаквал Христос, защото му е казано, че няма да умре, докато не приеме Христос в храма и наистина Св. Симеон е бил на достолепна възраст, когато идват Богородица с Христос.

Във фолклора Св. Симеон е наричан Бележник, т.е. ако се нарани човек на този ден, ще му остане белег. Покрай символиката на името, Симеоновден, е познат във фолклора и като Семенден. На този ден, жените, които искат да имат деца, могат да се помолят на Богородица за зачеване.

Тези три дни в някои региони на страната са познати също като вълчи празници и има забрана за извършване на женска работа. Прави се обреден хляб, на който се изобразява кошарата, с добре запазените овце и вълците извън кошарата. Целта е символно да бъдат предпазени домашните животни от вълците, които в отминалите времена са представлявали опасност за дома. 

Чуйте целия разговор на Лили Големинова в звуковия файл.      


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над по-голямата част от страната ще се задържи облачно с валежи от дъжд

През следващото денонощие над по-голямата част от страната ще се задържи облачно с валежи от дъжд, по-значителни в югоизточните райони. В Предбалкана ще превали слаб сняг, съобщиха от НИМХ. От югозапад валежите ще спират и облачността ще се разкъсва и намалява. Ще духа до умерен вятър от изток-североизток, в Източна България от север-североизток...

публикувано на 02.12.24 в 07:35
адв.Дерменджиев

Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората

Адв. Иван Демерджиев е с приза "Кантора на годината": "Много по-ценно е да получиш колективна награда, отколкото индивидуална. За съжаление има опити да бъде превзета и адвокатурата. Тя често е последна преграда. Политическата криза изглежда като фарс за сметка на хората. Ситуацията в Парламента отслабва държавата. Промените в Конституцията показаха..

публикувано на 01.12.24 в 11:54
С адв.Петър Николов

Успехът не е в това, което притежаваш, а това, което правиш

Нина-Никол Хамилтън и Зий Ребело за поредна година организират Националните правосъдни награди и Благотворителния бал на юристите: "Делото на годината е изцяло про боно. За пръв път имаме сделка на годината, която е сред най-големите в Европа, милиард и половина. За пръв път имахме и категория за ЧСИ. Благодаря от сърце на художниците, които..

публикувано на 01.12.24 в 11:27
Поли Кинова

Вдъхновението е навсякъде

Поли Кинова е дизайнер, носител на приза Златна игла, с дългогодишно отношение към Благотворителния бал на юристите: "Преди повече от 20 г. започнах да експериментирам с материи. Осъзнах, че модата изразява емоции и това е начинът да комуникирам със света. Работата на дизайнера е креативна, но има неизвестност и несигурност, които са част от..

публикувано на 01.12.24 в 10:35
адв. Христиан Митев

Когато имаме възможност да помогнем, трябва да го направим

Кои са наградените в 12-те Национални награди за правосъдие „Темида – цената на истината“? Каква е мисията на благотворителния бал на юристите тази година. Говорим за предизвикателствата пред юридическата гилдия в България. В първия час на Радиокафе разговаряме с адв. Христиан Митев – носител на приза "Адвокат в медиите": "Тази година имаше..

публикувано на 01.12.24 в 10:02
Нео Ренесанс

Нео Ренесанс в галерия „Райко Алексиев“

Юбилейна изложба на ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков със заглание „Нео Ренесанс“ може да бъде видяна в столичната галерия „Райко Алексиев“. Инсталации, плакати и нови произведения от художника са включени в експозицията. Повече за нея и за изкуството ще чуем от самия Георги Янков: "В изкуството времето е..

публикувано на 01.12.24 в 10:00
Захари Зограф

Историята оживява - Захари Зограф и тайнствената и явна Ралу Коциасоглу

Пренасяме се в света на Захарий Зограф - един от прочутите майстори иконописци от периода на Българското Възраждане. Личност, която полага основите на светското изобразително изкуство у нас. Прави го с безспорния си талант, проникновение, със смайващи изкусност и изразителност на образите.  Неговият характер и житейски събития обаче продължават да..

публикувано на 30.11.24 в 16:00