Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борис Ангелов: Актуалността е ключът за любовта на младите към литературата

| обновено на 02.02.21 в 16:37


Борис се вдъхновява от света на литературата, не просто от класическия час по литература в училище, а от необходимостта "самият той да пише". Издава първата си стихосбирка още през 2019 година, когато е 11-и клас, печели конкурс с три свои творби, и след това решава, че вече е готов да представи своя интимен поетичен свят пред своите читатели. Интересно звучат творбите му написани по време на карантина. Говорят за любовта, която не е създадена за екрана.

"Това, което беше водещо при мен, са личните впечатления от света, емоциите, хората, по тази причина започнах да пиша още в началното училище, като любител. Поезията е един изключителен повод да реализираш себе си и да оставиш нещо след своето име, като послание. Искам поезията ми да докосва."

Борис вярва, че ключът за любовта на младите към литературата е в актуалността, в достигането на литературата до съвремието и проблемите на младите. Той споделя, че класическото и съвременното трябва непрекъснато да се преплитат, за да задържат вниманието на младите към необятния свят на литературата.

"Съвременното творчество след време може също да се превърне в класическо такова. Но е много важно между двете да има симбиоза. Разковничето е да запалиш младия читател като му дадеш в ръцете онази литература, онова огънче, което ще запали сърцето му , дори онова огънче да е угаснало, поезията отново да успее да го разпали, стига посланията да са близки до младата аудитория. Поезията се усеща със сърцето и душата, искам да продължа да пиша, за да откривам нови творчески идеи и да оставям послания."

Младият творец се вдъхновява от големите любовни лирици в българската литература като Дамян Дамянов, Христо Фотев, но и от революционното звучене на Ботев, който, както Борис казва, е "описал любовта във всички нейни форми, макар и да е оставил малко на брой стихотворения в литературното ни наследство". Поетът се впечатлява от начина, по който Ботев успява да изрази и любовта към любимата, и към родината, и към революцията, и към семейството - в това се изразява геният на Ботев според Борис. А с едно от стихотворенията, посветено на трудните времена, в които се намираме в момента, Борис иска да вдъхнови и малки, и големи читатели.

Животът стана бърз, безинтересен,
всички хора спряха да се чуват,
сега е пуст и някак безтелесен,
излезеш ли навън те арестуват,
какво си ни подготвил, мили Боже,
знам, че всичко става с интернет,
само любовта една не може
да включиш от иконка на таблет.

Още за литературата, нейния съкровен свят, любовта на младите към нея, любовните оксиморони и поезията, отпечатала себе си във времето и времето в себе си, чуйте в разговора на Ангелина Грозева с Борис Ангелов, ученик в 12-и клас в Езикова гимназия "Иван Вазов", град Пловдив.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50