Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 14 февруари от 11 часа

"Балетът разказва" е поредният образователен спектакъл за деца на трио "Дивертименто"

| обновено на 12.02.21 в 19:34
Снимка: Дивертименто

Вече 7 години музикантите от "Дивертименто" разказват музикални истории, чрез които разкриват красивия свят на класическата музика пред деца на различна възраст.

„Идеята е съвместна, моя и на София Радилова“ - разказа в студиото на Радио София цигуларката Грациела Панайотова (и тя, и София са част от състава на Симфоничния оркестър на БНР).

Приобщават и пианиста Младен Станев, който се занимава и с друга, много важна задача - да направи аранжиментите на желаните творби от световната класика за трио.

И започват - първият концерт е Музиката и танците, следват Музика и книги, Музика и танци... и така до по-скоришните ПЕсенни истории и най-новия им проект Балетът разказва.
Той ще бъде представен тази неделя, в Деня на влюбените, от 11 часа в "най-красивата зала в София - тази на "Оборище 5" - споделя Грациела и добавя, че билетите са почти изчерпани, затова обмислят и второ представление на Балетът разказва.

Спектакълът е бил планиран за 2020-а, затова идеята е била да бъде посветен на 180-ата годишнина на големия руски композитор Пьотр Илич Чайковски, автор на някои от най-знаковите балети в историята на това изкуство.  В програмата на трио „Дивертименто“ са включени фрагменти от Лебедово езеро и Лешникотрошачката в комбинация с вихрения ритъм на Танца със саби из балета Гаяне на Арам Хачатурян или пък любовното Адажио от Спартак, което изкуши дори Холивуд и играе важна роля в Ледена епоха.

Актрисата Даниела Йорданова разкрива тайните на балета, неговия произход, важните държави за развитието му, какво прави хореографът и защо всяко малко момиченце мечтае да стане балерина.

Ще има истински малки (и пораснали) балерини, защото пред публиката ще оживеят и Захарната фея, и Куклената фея, и малките лебедчета.

Финалът (по традиция) ще е български с Нестинарския танц на Марин Големинов.

Режисьор е Росица Костова, а програмата е подходяща за деца на възраст от 6-7 до 12 години, казва Грациела Панайотова.

Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.

Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Грациела Панайотова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Димитър Петров: Ако кажа, че СОС изпраща успешен сезон, ще излъжа

Много от нещата, които искахме да решим и приемем в Столичния общински съвет (СОС) през този сезон, не можаха да станат, защото или бяха блокирани в ранен етап, или бяха саботирани в самите сесии. Съветът може да направи много неща, но политическо отношение излизаме във ваканция нито като оптимисти, нито като песимисти. Това е оценката..

публикувано на 25.07.25 в 15:29
Природен парк „Витоша“

"Безотговорността е най-опасната искра" - напомня кампания за опазване на горите

В разгара на активния сух и много горещ летен сезон, стартира кампания, наречена “Безотговорността е най-опасната искра“ . Темата ѝ ще бъде “Разходи се сред природата - не оставяй следи“ .  В предаването „Добър вечер, София“ разговаряме с инж. Дарин Ковачев - главен горски инспектор към дирекция Природен парк “Витоша“ , за това по какъв начин..

публикувано на 25.07.25 в 14:45

Със сатирични видеа Мими Шишкова популяризира демократичните ценности

Мими Шишкова е позната в социалните мрежи като "проклета жена".  Тя разказва политически сюжети в TIkTok видеа . Редовно качва в платформата хумористично съдържание, с което обяснява как работят някои институции или пък критикува политически партии. Случвало се е китайското приложение да свали нейно видео, но сега вече изтрива целия ѝ профил...

публикувано на 25.07.25 в 14:10
Опакованата Триумфална арка в Париж, 2021 г.

Как с краткотрайните си творби Кристо заживя във вечността

През юни т.г. се навършиха 90 години от рождението на световноизвестния артист от български произход Христо Явашев – Кристо , а през май – 5 години от неговата кончина. Той разбира се, винаги ще бъде помнен, изучаван и разгадаван в средите на изкуството, от творци и почитатели. Инсталациите му, някои от които са правени в екип със..

публикувано на 25.07.25 в 13:21
Таня Николова и Христина Попова

Ден на съвременното българско изкуство в Нови хан

. В Нови хан подготвят ден, посветен на съвременното българско изкуство . Творческо ателие, литературно четене и брут-арт изложба са сред акцентите в програмата.  В предаването "Радиокафе" на БНР-Радио София за събитията разказаха  Таня Николова и Христина Попова . Много рядко гостува съвременно изкуство - съвременни художници, артисти..

публикувано на 25.07.25 в 11:35

Теракота в гроб с кремация откриха археолозите в Хераклея Синтика

Поредна интересна теракота в гроб с кремация откриха археолозите от екипа на проф. д-р Людмил Вагалински (НАИМ-БАН) при спасителните разкопки в Западния некропол на Хераклея Синтика, съобщиха от Archaeologia Bulgarica. Бронзовата монета от ямата ориентира към погребение през III-I в. пр. Хр. Предстои уточняване на периода, след като монетата бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:25

Започва фестивалът "Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“

На 26 юли, събота, с концерт в 19.30 ч. в парк “Ротонда“ ще бъде открит фестивалът “Лятно кино в Банкя: София-Запад Фест 2025“, съобщават от администрацията на столичния район Банкя. Мултимедийният концерт “Кино по ноти“ на Софийски духов оркестър (ОКИ – ДК “Искър“) с диригент маестро Юли Дамянов и гост-изпълнител Александра Александрова ще ни потопи..

публикувано на 25.07.25 в 07:35