Вече 7 години музикантите от "Дивертименто" разказват музикални истории, чрез които разкриват красивия свят на класическата музика пред деца на различна възраст.
„Идеята е съвместна, моя и на София Радилова“ - разказа в студиото на Радио София цигуларката Грациела Панайотова (и тя, и София са част от състава на Симфоничния оркестър на БНР).
Приобщават и пианиста Младен Станев, който се занимава и с друга, много важна задача - да направи аранжиментите на желаните творби от световната класика за трио.
И започват - първият концерт е Музиката и танците, следват Музика и книги, Музика и танци... и така до по-скоришните ПЕсенни истории и най-новия им проект Балетът разказва.
Той ще бъде представен тази неделя, в Деня на влюбените, от 11 часа в "най-красивата зала в София - тази на "Оборище 5" - споделя Грациела и добавя, че билетите са почти изчерпани, затова обмислят и второ представление на Балетът разказва.
Спектакълът е бил планиран за 2020-а, затова идеята е била да бъде посветен на 180-ата годишнина на големия руски композитор Пьотр Илич Чайковски, автор на някои от най-знаковите балети в историята на това изкуство. В програмата на трио „Дивертименто“ са включени фрагменти от Лебедово езеро и Лешникотрошачката в комбинация с вихрения ритъм на Танца със саби из балета Гаяне на Арам Хачатурян или пък любовното Адажио от Спартак, което изкуши дори Холивуд и играе важна роля в Ледена епоха.
Актрисата Даниела Йорданова разкрива тайните на балета, неговия произход, важните държави за развитието му, какво прави хореографът и защо всяко малко момиченце мечтае да стане балерина.
Ще има истински малки (и пораснали) балерини, защото пред публиката ще оживеят и Захарната фея, и Куклената фея, и малките лебедчета.
Финалът (по традиция) ще е български с Нестинарския танц на Марин Големинов.
Режисьор е Росица Костова, а програмата е подходяща за деца на възраст от 6-7 до 12 години, казва Грациела Панайотова.
Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.
Чуйте целия разговор на Лили Големинова с Грациела Панайотова.В 13 часа в София на езерото в "Дружба" ще бъде официално отпразнуван Йордановден. Литийното шествие ще тръгне от храма "Свети Наум“ в 12 часа до езерото. От 11 до 14 часа движението по булевард "Кръстьо Пастухов" ще бъде ограничено заради церемонията по хвърляне на кръста, обясни изпълняващият длъжността кмет на район "Искър" Александър Иванов:..
Днес ще бъде предимно слънчево с разкъсана висока облачност. Преди обяд около Дунав, в котловините и западните райони на Горнотракийската низина ще има мъгли, съобщиха от НИМХ. Ще духа слаб, в Източна България до умерен юг-югозападен вятър, с който ще се затопля. Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°, на места в Предбалкана малко по-високи, в..
Продължаваме кюстендилските си срещи с Евгени Серафимов, автор на концепцията за нетрадиционната коледна елха, предизвикала оживени дискусии в града: "Кюстендилци са много ревниви към града си, разбират от красивото. Елхата бе композиционен център, площадът като че ли порастна. Получи се европейски площад. Самоцелното оригиналничене не е моят път...
Тромпетистът Михаил Йосифов за връзката си с Осоговската планина: "Музикалната ми пиеса "Отново в джаза" е като ефект на пеперудата. Мишо написа музиката на спектакъла, това е за мен проекта на годината. В един разговор за джаз музиката на бенда ме помете като вълна. Представих си какво ще е за публиката, ако успея да го прехвърля на театрална сцена...
Първото неделно "Радиокафе" за годината гостува на Кюстендил, а пръв в него гостува самият кмет, г-н Огнян Атанасов: "Смело се заявихме като културната столица на Западна България. Културата е основен двигател в един град да има добър живот. Работим и за местното население, и за туристическия интерес. Съхраняваме и представяме традицията, но сме с..
Изключителна клавирна педагожка - личност, родена да дарява знание. Виртуозна пианистка, която впечатлява с талант, техника и отношение. Прави го със замах, както в родината си, така и из цяла Европа. Тя се казва професор Панка Пелишек. С разказ за нейния 90-годишен път откриваме поредицата “Историята оживява” за Новата 2025-а година: Слушаме..
Имало ли е примитивни пивоварници в София преди фабриката на братя Прошек? По колко бурета дневно се е пило в София? Кои поети и писатели са били сред посетителите на "Дълбок зимник" и какво е свързвало кръчмата с пивоварната? Освен отговори на тези основни въпроси, напомняме и другите дела на двамата братя и кой от тях е бил личен приятел на Левски -..