Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Ангел Ангелов: Драстично е намалял броят на църковните бракове по време на пандемията

Снимка: Елица Елефтерова - Иванова
Драстично е намалял броят на църковните бракове по време на пандемията. Това заяви в ефира на Радио София протойерей Ангел Ангелов от столичния храм “Св. София”.

Коренно се промени всичко в църквата. В момента нямаме нито толкова венчания, нито толкова кръщенета. За съжаление, имаме повече опела - това е по-страшното. Дай Боже, в най-скоро време да отмине тази трагедия, която ни сполетя, и да почувстваме онази свобода, която имахме преди една година”, коментира той. 

В момента се извършват едва 15% от венчанията от времето преди пандемията. Много хора отлагат ритуала за времето след пандемията, посочва още отец Ангел Ангелов.

“Малцина са онези, които идват в храма единствено, за да бъдат в тайнството, без след това да я има частта с веселието”, коментира той.

Отделно от това всички гости са с маски, което също ограничава хората, както и изискванията за определен брой присъстващи заради необходимостта от минимално разстояние между всички. 

В Православната църква венчавката е тайнство, което има определен ритуал и не може да бъде променяно заради пандемията, а и не се налага. Изискванията за встъпване в църковен брак са същите, каквито са били и преди пандемията - да бъдат кръстени младоженците и да имат свидетели (кумове), които също да бъдат православни християни.    

Чуйте целия разговор на Луиза Лазарова в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Още по темата

Истинският брак не е парадността на ритуала, а усилията след него

Ина Антонова, психолог: Бракът не е отживелица, но е отговорност

Не може да поставим знак на равенство между любовта и брака. Ако не сте готови за скуката и рутината, по-добре си останете гаджета . С тези думи в студиото на Радио София психологът Ина Антонова напомни друга известна фраза – „Не убивайте любовта..

публикувано на 22.02.21 в 12:04

Младите хора не са се отказали от встъпването в брак дори през пандемията

Дори в пандемия, младите хора не са спрели да се женят. Това, което е по-характерно за пандемията, е че се прехвърлят от дата в дата, с надеждата, че пандемията ще премине и ще могат да направят голяма сватба. Нашите младоженци не ги спира..

публикувано на 22.02.21 в 10:55
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически..

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени,..

публикувано на 06.05.25 в 12:35

Историята на 69 български генерали в третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946"

В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на..

публикувано на 06.05.25 в 11:55

Вход свободен в Националния военноисторически музей

Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция...

публикувано на 06.05.25 в 10:11
Цар Борис III на Гергьовденския парад в София на 6 май 1941 г.

Гергьовденският парад в София на 6 май 1941 г.

Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър..

публикувано на 06.05.25 в 09:08